Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Víg Johanna / Fotográfia BA (Fotóriporter specializáció) | Budapesti Metropolitan Egyetem

Víg Johanna / Fotográfia BA (Fotóriporter specializáció)

A fényképezőgépem segítségével rengeteg különleges emberhez eljutottam és olyan helyzetekben találtam magamat az egyetemi éveim során, amelyek az életem meghatározó emlékei és tapasztalatai lettek.” 


Víg Johanna a METU Fotográfia alapszakán diplomázott fotóriporter specializáción. Fontosnak a tartja a fotográfia társadalmi szerepvállalását, a fényképezője segítségével olyan embereket és életeket ismerhetett meg, amik nem csak rá voltak nagy hatással, de úgy érzi, hogy általuk talán a nézőközönsége látásmódja is megnyílna. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

A fotográfia képes különleges területeket megnyitni az ember életében, amelyekre egyébként nem lenne lehetősége. A fényképezőgépem segítségével rengeteg különleges emberhez eljutottam és olyan helyzetekben találtam magamat az egyetemi éveim során, amelyek az életem meghatározó emlékei és tapasztalatai lettek. 


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Korniss Péter "Nehéz sorsú ember élete" című feladata volt az, amelyben igazán kiteljesedhettem és természetesen a diplomamunkám, amelyen hosszú hónapokig dolgoztam. Korniss Péter feladata során, ahogy a címből is kiderül, egy nehezebb sorsú személlyel kellett együtt dolgoznunk: a férfi, akiről elkészítettem a sorozatomat, a mai napig az életem része. Tóth Károly, aki három hónapos korában romlott oltást kapott, szinte teljesen lebénult és kerekesszékbe kényszerült. Karcsi ennek ellenére teljes életet tud élni, vannak segítői, akik a napi rutinokban segítenek neki, ilyen az evés, fürdés és fogmosás. Karcsi az SZFE-n végzi tanulmányait, emellett több munkahelye is van, és ami számomra a legértékesebb, hogy táncol és rendszeresen vannak fellépései, amikor a pandémia engedi.  

A feladat elején, amikor még nem tudtam, hogy kivel fogok együtt dolgozni ezen a sorozaton, egy gondolat fogalmazódott meg bennem biztosan: olyan személyt szeretnék, akinek lehet, hogy nehezebb a sorsa, mint az enyém, de nem így gondol az életére. Karcsi a tökéletes példa erre a gondolatra, életvidám, céltudatos, okos, nagyon sokat tanultam tőle és remélem még fogok is. 


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Diplomamunkám során egy olyan témával foglalkoztam, amellyel valamilyen értelemben azonosulni tudok, saját magamat és gondolataimat is be tudom építeni az elkészült munkába. Fontosnak tartom a társadalmi szerepvállalást, azt, hogy szakadjunk ki saját megszokott környezetünkből és figyeljünk fel másokra, értékeljük azt, amink van, és ha tudunk segítsünk azoknak, akiknek szüksége van rá. Diplomamunkámban egy olyan problémakörrel foglalkozom, amely az egész világot érintette és a mai napig érinti is.  

Borsodi falvakban élő családokhoz látogattam el azzal a céllal, hogy megtudjam, a gyermekek és szülők hogyan tudnak érvényesülni a korona vírus járvány miatt kialakult online oktatásban. Mely eszközök állnak rendelkezésükre, van-e internet kapcsolatuk, van-e egy külön hely a gyerekeknek, ahol tudnak tanulni, tanulnak-e egyáltalán vagy az otthon töltött idő alatt teljesen feledésbe merülnek kötelezettségeik? Hernádszentandrás az egyik helyszín, ahol sok időt töltöttem a családokkal, ebben a faluban található az In Da House közösségi szervezet, akik ebben és a környező falvakban élő hátrányos helyzetű gyerekeknek tartanak egyéni és csoportos fejlesztő foglalkozásokat heti rendszerességgel. Céljuk, hogy a gyerekek önmegvalósító, felelős, a saját sorsukat irányító felnőttekké váljanak, akik a tőlük kapott támogatást be tudják építeni a gyermekeik nevelésébe. Az In Da House szervezet is alappillére a sorozatomnak, hatalmas munkát végeznek ott és sok gyermek nekik köszönheti azt, hogy a pandémia ideje alatt bármilyen szintű oktatást kaphatott.  

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

A tanárainktól rengeteg segítséget kaptunk, sok különböző fotográfiai gondolkodást, különböző életutakat ismerhettünk meg, amelyből tanulhattunk, és mindenki megtalálhatta a történetekben azt, ami számára fontos és amiből tud építkezni. 


Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Mindenki találja meg a saját inspirációját, mi az, ami őt igazán mozgatja és amivel együtt tud működni. 


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Olyan szituációkban és megoldhatatlannak tűnő eseményekben lesz része a kiadott feladatok által, hogy ha sikerül megugrania őket, az a személyiségére és a munkásságára is óriási hatással lesz. 


Milyen terveid vannak a jövőre? 

Mindenféleképpen szeretném a fotográfia legtöbb ágát megismerni, minél több emberhez eljutni, megismerni még több olyan életutat, amelyet a fényképezőgépem segítségével eddig is sikerült. Szeretném, hogy ha valaki ránézne egy képemre, elgondolkodna és a látásmódja – ha szabad ilyet mondani – egy kicsit megnyílna. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Fotográfia BA képzésünket!