Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Tankovics Suzanne / Környezetkultúra BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Tankovics Suzanne / Környezetkultúra BA

Személy szerint nem művészeti háttérrel jöttem a METU-ra, de ennek ellenére sem éreztem azt, hogy bármilyen hátránnyal szembesültem volna az évek során.” 


Tankovics Suzanne a METU Környezetkultúra alapszakán diplomázott, és a jövőben mesterszakon is a METU-n szeretné tovább bővíteni tudását. Úgy érzi, azáltal, hogy a művészeti karok között jó az együttműködés, számtalan különböző világba lehetősége volt betekintést nyerni, és értékes kapcsolatokat szerezni. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Valójában először elég nehéz volt a döntés, hogy mivel is foglalkozzak a jövőben, hiszen rengeteg dolog érdekelt. De valahogy mindig is közel állt hozzám az építészet. Kiskorom óta rendkívül nagy figyelmet fordítottam a terek érzelmi hatására; nem mondanám, hogy profi szemmel tekintettem rá, hanem inkább, mint egy mindennapi felhasználó. Érdekesnek találtam, hogy apróbb építészeti gesztusok milyen nagy hatással is lehetnek egy ember személyére. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

A harmadik szemeszterben egy parazitaház megtervezése volt a feladatunk. Fő koncepcióm egy olyan épület megtervezése volt, amely anyaghasználatában szinte egyáltalán nem illik bele a megadott utcaképbe, formaiságában azonban igen. A szoborszerű megközelítés és a házból kimetszett darabkák segítségével sikerült egyszerre megoldani a belső terek kialakítását, és a külső hatások kezelését is, mint például a megfelelő napfény beengedése. Úgy érzem, ez a projekt volt az, amely elindított az saját építészeti stílusom/szemléletmódom kialakításában. 



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Diplomamunkám témája egy édesvízi akvárium volt. Az épület funkcióján alapult az elhelyezkedése is, így tehát tökéletes döntésnek tűnt a Margitsziget kiválasztása. A dunai látképet és a sziget zöldövezetét szinte az akvárium kiegészítéseként kívántam felhasználni. A területen eredetileg elhelyezkedő épületet extrudáltam, így több teret engedve a belső kiállításnak. Ez a tömbös mozgás nem csak kívül, de belül is felfedezhető. A létrehozott kiállítás más létesítménytől eltérően nem a földszinten kezdődik, hanem a második emeleten, melyből az épület másik végén kialakított lépcsőn lehet lejutni a földszintre, ahol végződik. Ennek a vezetett útvonalnak a kezdeti és vég pontja ugyanabban a térben található, így leírva egy körkörös mozgást. Az akvárium – mint egy központi térszervező elem és egyszerre látványosság – alakítja ki a helységeket a kiállítótérben.  

Egy egységes akváriumot szerettem volna létrehozni, amelyben az összes faj bemutatásra kerül, élőhelyüknek megfelelően. Az akvárium három részre van felosztva: felvíz, középvíz és mélyvíz. Ez az elem azonban a kiállítás világítására is hatással van: a belső terek lekövetik az akvárium mélységét, világosodás és sötétedés szempontjából is, mely mind a természetes, mind a mesterséges világításon is tükröződik. Funkcióját illetőleg, egy akvárium esetében a legtöbb ember egy nagy épületet képzel el rengeteg hatalmas kiállítóelemmel. Azonban, ennek az épületnek az esetében optimálisnak tűnt csupán egy darab üvegdobozban bemutatni mindezt. Szerettem volna egyfajta grandiózus, nyílt érzetet belevinni ebbe a kis épületbe, így nem csak a sötét és világos terek játékával foglalkoztam, hanem a szűk és nyílt terekkel is. Ezzel a tervvel igyekeztem a belső terek érzelmi hatására fókuszálni. Fontos volt számomra, hogy az ide látogató minden térben újfajta izgalmakat találjon, és ne jöjjön létre monotonitás. 



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Személy szerint nem művészeti háttérrel jöttem a METU-ra, de ennek ellenére sem éreztem azt, hogy bármilyen hátránnyal szembesültem volna az évek során. A tanárok és diákok mind segítőkészek voltak, így rengeteget tudtam fejlődni és bővíteni szakmai tudásomat. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

A szabad tervezés lehetősége egy igazán nagy előny. Az első skiccektől a végső termékig végig részt vehetünk ebben a kreatív folyamatban, melynek a végén óriási sikerérzet telíthet el, hiszen csupán egy gondolatból valami megfogható jöhet létre. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

A művészeti karon belül több szakkal együtt lehet dolgozni, így az építészet mellett akár más világba is betekintést lehet nyerni, így könnyedén értékes szakmai kapcsolatokat létesíthetünk a jövőre nézve. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Minél több ismeret megszerzése az építészet különböző ágaiban, ennek a célomnak az elérésében a mesterszak elvégzése az következő lépés. 

 
 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Környezetkultúra BA képzésünket!