Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Ormós Anna Beatrix / Tervezőgrafika MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Ormós Anna Beatrix / Tervezőgrafika MA

A tanárok nagyon segítőkészek és nem csak tőlük, de a diáktársaimtól is sokat tanultam.” 


Ormós Anna Beatrix METU Tervezőgrafika mesterszakán diplomázott. Kiskora óta imád rajzolni, ezért kézenfekvő volt, hogy művészeti úton induljon el, a METU-n pedig rátalált arra az irányra, amellyel később is foglalkozni szeretne. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Talán elég közhelyes, de gyerekkorom óta nagyon szerettem rajzolni. Amikor alapszakra jelentkeztem, még nem voltam benne biztos, hogy a művészeteknek melyik ágával szeretnék foglalkozni, viszont nagyon megszerettem a grafikát.  

Alapszakon egy kisebb betekintést nyertünk a tervezőgrafika világába, és mindenképpen szerettem volna ezt tovább fejleszteni a mesterszak keretei között.  

Szeretek új dolgokat megtanulni és próbálgatni a határaimat. Emellett pedig főként a közvetlen és tágabb környezetem inspirál, például a diplomamunkám témáját is ez alapján választottam. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Az egyik a Pilinszky János Apokrif című verséhez készült művészkönyv. Az illusztrációk a textilek iránti érdeklődésem miatt tüll anyag varrásával és hímzésével készültek, majd digitalizálva lettek. Ezeket igyekeztem minél inkább a vers hangulatához igazítani, illetve hangsúlyos szavakat kiemelni. Nagyon érdekes volt maga a folyamat, igazi kísérletezésként éltem meg.  

Szintén könyvtervezéses projekt volt az Alice Csodaországban című klasszikus újraillusztrálása és szerkesztése. A szőrös könyvborítót a Fehér Nyúl inspirálta.  



Az évek során készített arculat- és csomagolástervek közül egyik kedvencem a Kapucinus kézműves sörhöz készült. A sörös üvegek címkéin és belsejükön különböző kitalált és valós történeteken alapuló mesék találhatóak, melyek kapcsolódnak a hozzájuk készült illusztrációhoz. Az arculat fekete-fehér, viszont egyes elemeihez hologram fóliát használtam, hogy izgalmasabbá tegyem.  

Másik kedvelt munkám egy retró magyar márka újragondolása volt. Én a Roll nevű jégkrém márkát választottam. A célom az volt, hogy fiatalos, figyelemfelkeltő és nyárias arculatot tervezzek, ami sztár lehet a Balaton vagy a Velencei-tó partján.  

Készítettem egy pandémiás készletet is, amihez én a Pandemixit fantázianevet találtam ki. A tervezés során fontos volt, hogy újrahasznosítható és környezetbarát legyen, ezért az elkészült neszesszert mosható papírból álmodtam meg. 



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám témája az Animo nevű alkalmazás, ami a stresszkezelésben hivatott segédkezni a megtervezett funkciói által. A központi eleme egy mesterséges intelligencia, ami macska képében jelenik meg számunkra. Vele tudunk kommunikálni, megosztani, hogyan is érezzük magunkat és akár javaslatokat is tesz arra, hogyan tudnánk oldani a bennünk keletkezett feszültséget. Ezen felül több más funkcióval is rendelkezik az app, például találhatóak benne különböző relaxációs gyakorlatok, naptár, ami segít naplózni az érzelmeinket, beállíthatunk értesítéseket, saját célokat is hozzáadhatunk és másokkal is lehetőségünk nyílik beszélgetésre, ha inkább ahhoz lenne kedvünk. Készült hozzá még Animo alakú stresszlabda különböző verziókban. Illetve bögre, melyből nyugtató teákat lehet szürcsölgetni.  

A témaválasztásom oka – azon kívül, hogy természetesen érdekel ez a tárgykör –, hogy az elmúlt év során még aktuálisabbá vált a mentális egészség. A szakemberhez fordulás még mindig kissé tabu az emberek között, emellett sokan anyagi helyzetük, környezetük miatt nem feltétlen tudnak megfelelő segítséghez jutni. Erre válaszként jött az ötlet, hogy egy könnyen elérhető segítséget nyújtsak egy mobil applikáció formájában. 



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Először is megerősített abban, hogy igenis designnal szeretnék foglalkozni a továbbiakban. Másrészről mivel a projekteken tempósan, óráról órára dolgozni kell, rengeteget fejlődtem az elmúlt két év alatt. A tanárok nagyon segítőkészek és nem csak tőlük, de a diáktársaimtól is sokat tanultam. 


Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Számít, hogy mindenki megtalálja a saját útját. Azt, ami leginkább közel áll hozzá. Az oktatók nyitottak az ötleteinkre és ennek megfelelően igyekeznek mindenki számára egyéni útmutatást adni, segítséget nyújtani. Ezáltal rengeteget lehet fejlődni és megtalálni azt, amiben jók vagyunk. 


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Mert rengeteget lehet fejlődni. Nyilván ehhez nem elég maga az egyetem, akarni és dolgozni kell érte. Ha valaki erre hajlandó mindenképp érdemes a METU-t választania, elvégre a tanárok minden lehetőséget és támogatást megadnak ahhoz, hogy az ember a maximumot tudja kihozni magából. 


Milyen terveid vannak a jövőre? 

A továbbiakban is szeretnék sokat tanulni és fejlődni, bár már nem iskolai keretek között. Leginkább UI designnal szeretnék foglalkozni, de nyitott vagyok a tervezőgrafika többi ágára is. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Tervezőgrafika MA képzésünket!