Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Nyuli Zsombor / Környezetkultúra BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Nyuli Zsombor / Környezetkultúra BA

“A tanáraim által közvetített szakmai alázat volt az, amire mindig jó példaként fogok visszatekinteni.” 


Nyuli Zsombor a METU Környezetkultúra alapszakán diplomázott. Tervei között szerepel a METU-s mesterképzés elvégzése mellett a szakmai karrierje építése is. Leginkább a szociális építészet foglalkoztatja, erre a kérdéskörre épült a diplomamunkája is. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

A kamaszkoromban az építőiparban eltöltött nyarak juttattak arra a felismerésre, hogy ezzel a területtel szeretnék foglalkozni hosszú távon is. Csodálattal figyeltem, ahogy a nulláról, sok ember közreműködésével, egy funkciókkal ellátott komplex rendszer jön létre egy alapgondolatból. A szakválasztás egyértelmű volt számomra, az épített környezet gondolati és szerkezeti háttere mindig is nagyon izgatott, amelyekbe ezen a szakon volt lehetőségem mélyebben betekintést nyerni. Számomra akármi lehet inspiráló, attól függ, hogy milyen kontextusban gondolkozik az ember egy adott zenéről, képről, beszélgetésről, szóról, jelenségről vagy bármiről, ami foglalkoztatja. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Erős orientáltságom van a szociális építészet felé, ezért a negyedik félévben kapott hajléktalanszálló áttervezése volt az egyik kedvenc feladatom. Az itt szerzett tapasztalatok nagy segítséget adtak a diplomamunkám tervezése során. 

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Régóta foglalkoztatott a szociális építészet kérdésköre, így evidens volt számomra, hogy egy olyan munkát hozzak létre, amely az adott építészeti szegmens problémáit feszegeti, esetleg választ ad rájuk. Egy székesfehérvári ideiglenes hajléktalanszállót terveztem át és bővítettem ki a jelenkor igényei szerint. Legfontosabb feladata egy ilyen létesítménynek a bentlakók visszaintegrálása a társadalomba. Az integrációnak három fontos alappillére van: a munkavállalás lehetősége, a szociális háló újra kiépítésének lehetősége és a térkontroll gyakorlás lehetősége. A diplomamunkám során ezekre a pillérekre támaszkodva terveztem meg az épületegyüttest. Fontos volt számomra, hogy az általam készített organikusnak ható kísérleti beton struktúrákat és faktúrákat valamilyen módon alkalmazzam az épületekben. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

A tanáraim által közvetített szakmai alázat volt az, amire mindig jó példaként fogok visszatekinteni. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Az alkotói szabadságom semmilyen fajta korlátozását. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Fiatal iskola révén folyamatosan fejlődik az oktatás, aminek izgalmas lehet a részese lenni. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

A mesterképzés elvégzése mellett szeretnék minél többet a szakmával foglalkozni, kísérletezni, új szegmenseket, anyagokat megismerni és élvezni, amit csinálok. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Környezetkultúra BA képzésünket!