Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Laczkó Kata / Képalkotás BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Laczkó Kata / Képalkotás BA

"A METU segített abban is, hogy reálisabban lássam az elhelyezkedési, karrierépítési lehetőségeimet, perspektívákat.” 

 

Laczkó Kata a METU Képalkotás alapszakán dilpomázott, és hamarosan szeretne visszatérni a mesterképzésre is. Már gyerekkora óta érdeklődik a képzőművészet iránt, ám úgy érzi, a saját stílusához, művészeti nyelvéhez a METU-n sikerült igazán közel kerülnie. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Gyerekkoromtól kezdve leginkább a rajzolás, festés, szobrászkodás érdekelt. A szüleimnek köszönhetően intézményi szinten is már igen korán foglalkozhattam a képzőművészet különböző ágaival. Számos versenyen, pályázaton indulhattam. Édesanyám rajongott a művészetekért, az ő biztatása és hozzáállása inspirált legjobban. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Kifejezetten élveztem a grafika műhelyben töltött időt, ahol számos sokszorosító eljárással megismerkedhettem vagy feleleveníthettem a korábbi tudásomat, technikámat. Ezen kívül a kortárs festészeti órák voltak a kedvenceim. Itt lehetőséget kaptunk többek között elemezni, tanulmányozni és parafrázisok festésével még közelebb kerülni olyan alkotókhoz, mint például Veres Szabolcs, John Copeland vagy Alexandr Tinei. 


 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám húsz darab hőkamerával készült fotóból áll, amit digitálisan többször is átírtam, hogy a legkifejezőbb legyen a végeredmény. Témája a mindennapi élet bemutatása a COVID19 vírus miatt bevezetett korlátozások idején. Célom volt, hogy vizsgáljam, és hiteles dokumentációt készítsek a közvetlen környezetemről és annak válaszreakcióiról. Fontos volt számomra, hogy egy olyan aspektusból mutassam be a közhangulatot, amelyben a képeim főszereplő figurái személytelenek maradhatnak. A leegyszerűsödött háttérnek, a figurák elhelyezkedésének és az intenzív színvilágnak az együttes megjelenése egy szubjektívebb értelmezést enged. A fotók ezáltal kortalanná válhatnak. Miután én magam is benne éltem/élek ebben a "kifordult" világban, és elég időm volt az önvizsgálatra, egyre kíváncsibbá tett, hogy a környezetem miként reagál a változásokra, amik sokszor ijesztőnek és disztópikusnak hatottak. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

A METU-n töltött évek alatt – és a sok remek oktatónak, mentornak is hála – úgy érzem, sikerült közelebb kerülnöm a saját művészi nyelvemhez, stílusomhoz. Segített abban is, hogy reálisabban lássam az elhelyezkedési, karrierépítési lehetőségeimet, perspektívákat. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Gyakorlatorientált oktatást – a hangsúlyt az egyén szabad kibontakozására fektetve a művészetben. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Pontosan azokért a dolgokért, amiket az előző pontban is említettem, plusz a remek hangulat és a közösség miatt is. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Webdesignt tanulok, majd visszatérek a METU mesterképzésére, tervezőgrafika szakra, ha minden jól megy. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Képalkotás BA képzésünket!