Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Kundra Anett / Képalkotás BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Kundra Anett / Képalkotás BA

“...az egyetemi évek alatt köttetett barátságokat mindenképpen ápoljátok és merjetek közösen tervezni, alkotni.” 

 

Kundra Anett a METU Képalkotás alapszak elvégzése után szeretné tovább kamatoztatni az itt kötött barátságokat és kapcsolatokat. Csoporttársával közös vállalkozást alapított, melynek keretében nem csak a saját ötleteit szeretné megvalósítani, de szeretne másokat is a kreatív pálya felé terelgetni. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

A művészet mindig is része volt az életemnek, ugyanakkor viszonylag későn érett be a gondolat, hogy megpróbáljam egyetemi keretek között bővíteni a tudásomat. A képalkotás szak azért fogott meg, mivel szívesen helyezem a hangsúlyt a kézzel készült alkotási folyamatokra. Inspirál a környezet, az épületek, a tárgyak, az emberek és kapcsolataik, ellentétek... a végtelenségig tudnám sorolni, számomra bárhol felbukkanhat az a bizonyos impulzus. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Nehéz „kedvenc” egyetemi munkákat választanom, ugyanis minden félévben voltak olyan feladatok, amelyek már az első pillanattól beszippantottak, és élveztem az alkotás összes folyamatát, kihívásait.  

Az első ilyen még Gerber Pál óráján készült, ahol én egy orosz társkereső szürreális képeiből indultam ki, majd egy redukált, festett sorozatot készítettem belőle. Ez volt az első olyan munkám, melyet nagyobb méretben készítettem, ami mindenképpen kihívás volt számomra. A kedvenc munkáim közé tartoznak még a pinceműhelyben készült alkotások is, különösképpen a magasnyomtatás eljárásával készült fa- és linóleummetszetek.  

Manyi néni portréit több technikával és különböző órákon volt szerencsém feldolgozni, ezek is jelentőséggel bírnak számomra. Tanulmányaim felét sajnos a pandémiás helyzet a virtuális térbe, monitorok közé szorította, de tanáraimnak hála a távolból is megmaradt az oktatás minősége. Oroszy Anna tanárnő a kiadott feladataival szinte kizökkentett minket a bizonytalanságból, a hozzá készült digitális plakátsorozatom mind-mind az életemet meghatározó fontos emberekre, eseményekre reflektál. 



A kedvenc munkáim közé tartozik még a Rácmolnár Sándor tanár úr órájára készült digitális könyv illusztrációm pár darabja, melyhez Michael Ende, A Végtelen Történet című műve szolgált alapul. 

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Diplomamunkám a napjainkat megváltoztató pandémiás helyzetet vette alapul. Azért ezt a témát választottam, mert szerettem volna reflektálni napjaink aktuális helyzetére, és ezáltal egy saját fotóból kiinduló fametszet-kordokumentációt létrehozni. Aktualitását az adja, hogy a vírushelyzet hatására megváltoztak a szokásaink, eddigi felgyorsult világunk lelassulásra kényszerített minket. Az eddig megszokottan zsúfolt helyek hirtelen „embertelenné” váltak. Ahogy ezek a terek üresednek, egyre jobban fordultunk befelé is. Számomra azért személyes indíttatású a téma, mert az emberi kapcsolataink, illetve a hétköznapi élet nagy része is virtuális térbe szorult, ennek feloldása érdekében fordultam a kézzel készült alkotási folyamatokhoz. A fotó pillanatnyi, gyors adatfeldolgozása szemben állítva egy tradicionális, ősi sokszorosító grafikai eljárással. A kijárási korlátozások hatására megpróbáltam fametszeteim összes folyamatát otthonról végezni, a metszéstől a nyomtatáson át.  

Diplomamunkám első lépéseként fotókat készítettem a város olyan csomópontjain, ahol a vírushelyzet előtt rengetegen megfordultak. Pillanatnyi állapotok megragadásával próbáltam érzékeltetni azt, hogy ezek a terek szinte teljesen kiüresedtek, már-már elnéptelenedtek. Fametszeteim címét is ez adta alapul, ugyanis az első kiválasztott „Életképet” 2021. 03. 22-én készítettem. Számtalan fényképet készítettem a vírushelyzet kezdete óta, ezeket a közeljövőben szeretném szintén fametszet nyomatként létrehozni.  

Munkafolyamatom következő lépése volt a digitális kép alakítása, redukálása. A kiindulási fotómra digitálisan vonalhálót szerkesztettem, majd fekete-fehérre bontottam és tömörítettem a képi információkat. Ezt a redukált, roncsolt, három egységre bontott képet transzferáltam át a három darab, 70 x 100 cm-es fa lemezre. A dúcaimat U- és V- alakú vésőkkel és késekkel formáltam meg figyelve arra, hogy ezek a dúcok megfelelően illeszkedjenek egymáshoz, hogy később ez ne törje meg a nyomatok egységét. Metszeteimmel nagyrészt a vonal vastagságokkal operáltam. Törekedtem arra, hogy a nyomatok visszaadják az eredeti fotót, ne absztrahálják felismerhetetlenné. A dúcok manuális megmunkálása után a nyomtatásuk következett. 


 

A vírushelyzet időközben lazult annyira, hogy lehetőségem adódott az egyetemi műhelyben, grafikai préssel is nyomatokat készíteni a lemezeimről, de persze ettől függetlenül, hogy teljesítsem a saját magam által kitűzött célt, később otthoni körülmények között is sikerült elsajátítanom a kézzel való nyomatkészítés metódusát. Konzulensem, Nagy Csaba, végig segítette a munkámat, neki köszönhetően olyan tudásra tettem szert a magasnyomtatás terén, amiért mindig hálás leszek.  


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Rengeteg új technikával és látásmóddal ismertettek meg oktatóim, mindannyiunkból próbálják kihozni a maximumot és rávezetni, hogy megtaláljuk a saját utunkat. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Mindegy egyes művészeti területre van lehetőségünk betekinteni, kísérletezni és alkotni. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Elhivatott és szakmailag elismert oktatóid lesznek, remek kis közösségbe csöppensz, és nem utolsó sorban segítenek megvalósítani ötleteidet, megtalálni és felfedezni egyéni hangodat. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Az egyetemi évek alatt rengeteg lelkes és elhivatott embert ismerhettem meg. Papp Eszter csoporttársammal rengeteget ötleteltünk a jövő lehetőségein, majd a mi kis projektünk a kezdeti közös tervezgetések, és megvalósítások által most kezd közös vállalkozásként kibontakozni. A Nemcsak Art formációnkkal és a jelenleg is csinosodó, grafikai garázsműhelyünkkel szeretnénk másokat is a kreativitás útjára terelni a későbbiekben. Jelenleg is több projektünk fut, ezekbe egyelőre nem adhatok betekintést, de remélem a közeljövőben mesélhetek erről is! Saját példámból kifolyólag bíztatok mindenkit arra, hogy az egyetemi évek alatt köttetett barátságokat mindenképpen ápoljátok és merjetek közösen tervezni, alkotni. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Képalkotás BA képzésünket!