Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Kőrös Attila Márk / Média design BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Kőrös Attila Márk / Média design BA

“...a METU-n nem csak a szakmai oldalon tudtam fejlődni, hanem a lelki támogatást is megkaptam.” 

 

Kőrös Attila Márk a METU Média Design alapszakán végzett, és már az egyetem alatt sikerült elhelyezkednie Multimedia Designerként, a munka mellett persze szeretné tovább folytatni az iskolai évei alatt elkezdett kísérletezést. Az egyik installációja idén nyáron megtekinthető lesz a Daad Gathering fesztiválon is. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Először fotográfiával kezdtem foglalkozni, egyetem előtt egy OKJ-s képzés keretein belül nagyon jó alapot kaptam a vizuális művészetekkel kapcsolatban. Viszont éreztem, hogy ez a világ nem teljesen nekem való, nem tudtam benne elképzelni a jövőmet. Vonzottak a különböző új megoldások, az audiovizualitás és az interaktivitás. Igazából a kísérletezés és az ismeretlen utáni vágy hozott a Média Design szakra és innen visszatekintve szerintem jó döntést hoztam. Valójában az inspirációs forrásaimat egy nagy skálaként tudom definiálni, aminek az egyik végén a természetben fellelhető organikus struktúrák/patternek állnak, a másik végén pedig a legmélyrehatóbb érzelmi inputok. Ezen skálán belül rengeteg dolog helyezkedik el, de nagyrészt múltbeli, velem történt eseményekből táplálkozom, vagy a saját kérdéseimre keresem a válaszaim. Hajlamos vagyok dolgokat nagyon intenzíven megélni és ezt az érzelmi káoszt (vagy zajt) ki kell vezetnem valahol, ilyenkor kezdek neki általában egy új projektnek. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Szerencsére több olyan munkám is született az egyetemi évek alatt, melyekre elégedetten tekintek vissza. Az első, amit kiemelnék az a "The Cube". Ennél a feladatnál lényegében egy üres kockába vetítettem bele egy általam készített audiovizuális animációt. Tetszett a projektben lévő kihívás, valamint a kézzelfoghatóság, hiszen innentől már nem csak kijelzőn láthattam a saját munkámat, hanem megjelent előttem installációként. Mérföldkőnek tartom az első 3D-ben készült munkámat is, hiszen ennél a feladatnál nyúltam először 3D-s szoftverhez. Szerencsére kamatoztathattam a fotográfia területéről hozott tudásomat is, hiszen ebben a virtuális környezetben a fények és a kamera szinte ugyanúgy viselkednek, mint a valóságban. Egy absztrakt koncepciót hoztam létre, amit Magic Stone-nak neveztem el. 


 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

diplomamunkám lényegében egy nagyon hosszú folyamat végkifejlete. Már az egyetem első éveiben tisztázódott bennem, hogy a diplomamunkám jelentős részét a digitális zajok, valamint az audio reaktivitás képezi majd. A diplomamunkám egy interaktív és audioreaktív vetítés. Egy generatív programban felépítettem egy mozgó rendszert, ami a zene mellett interakcióba tud lépni a nézővel. Ha a vetítés érzékel valakit, a megjelenő vizuális struktúra kézzel irányíthatóvá válik. A projekt szellemi háttere évekre visszanyúlik, lényegében az összegyűlt zajok és gondolatok nyers kivetülése. Reflektál az emberi kapcsolatokra, a magányra és belső vívódásra. Rájöttem, hogy minden korábbi munkámnál nagyon távol tartottam magamtól a nézőt, nehezen engedtem be a saját szférámba. Viszont az emberi interakció megjelenésével közelebb tudtam hozni magamhoz a nézőt, ami részemről hatalmas előrelépés. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Úgy gondolom, hogy a vizuális látásmódom, valamint a szoftveres ismereteim rengeteget fejlődtek ebben a három évben. Fontos hozzátennem, hogy a konzulensem is rengeteget segített és támogatott a szakdolgozat, valamint a diplomamunka alatt, így nem csak a szakmai oldalon tudtam fejlődni, hanem a lelki támogatást is megkaptam. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Azt, hogy nincsenek határok. Nagy bátorsággal lehet kísérletezni különböző megoldásokkal és irányzatokkal, ebben az oktatók is támogatnak és segítséget nyújtanak. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Olyan szakmabeli oktatóktól tanulhatnak a felvételizők, akik valós tapasztalatokkal rendelkeznek és képesek egy olyan alapot adni, amire bátran lehet építeni. Felismerik a diákokban rejlő potenciált és a lehető legjobban fejlesztik azt. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen már az egyetem alatt el tudtam helyezkedni, mint Multimedia Designer, és szeretnék ezen az úton maradni. Viszont a munka mellett továbbra is foglalkozni szeretnék az autonóm projektjeimmel. Szeretnék részt venni fényfesztiválokon, projection mapping contesteken, valamint megragadnék minél több kiállítási lehetőséget. Az egyik installációm sikeresen teljesített egy pályázaton, így megtekinthető lesz a Daad Gathering fesztiválon. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Média design BA képzésünket!