Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Kiss Lúcia / Formatervező művész MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Kiss Lúcia / Formatervező művész MA

Számomra az alkotóegyetem egy olyan közösséget jelent, ahol az ember megkap minden szakmai és emberi segítséget ahhoz, hogy kibontakozhasson, megmutassa a tehetségét, művészetét.” 

 

Kiss Lúcia a METU Formatervező művész mesterszakán diplomázott. Az alapképzésen megszerzett textiltervezési ismereteit beépítve biztos szakmai háttérrel lép ki az egyetem kapuján, jövőbeli célja egy saját márka alapítása. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

A formatervezés egy nagyon összetett ága a szakmának, hiszen robottervezéstől berendezési tárgyak tervezéséig minden beletartozhat. Pont ez a nagy diverzitás volt az oka, hogy ezt a szakot választottam. Számomra inspiráló tud lenni a környezet hatása, akár egy izgalmas textúra, vagy különleges anyag.  
 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Kedvenc munkáim közé tartozik, amikor a saját otthonunkban lévő problémafelvetésre kellett megoldást nyújtani. A tervezésben megvizsgáltam a környezetemet, és úgy döntöttem, hogy egy szabadidős laptophasználatra való tárgy alakjában fogom megoldani a feladatot. Hajtogatással kísérletezve létrehoztam egy formát, amelyből adódott, hogy síkra hajthatóvá vált. Számomra nagyon izgalmas volt, hogy hogyan válik a koncepció egy rajzból egy funkcionálisan működő modellé. 


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunka témaválasztása során több különböző területet vettem számításba, azonban végül a jelenlegi vírushelyzet okozta változások mellett döntöttem. A kutatásom során megvizsgáltam, milyen hatással lehet az emberi szervezetre mentálisan, és fizikálisan a járványhelyzet. A negatív következmények oldására kerestem megoldást. Lehetőség lehet a környezetváltozás, zöld- és kékterek pozitív hatásai, és a kapcsolat újrateremtése a vízzel. Diplomamunkám megoldásként szolgál olyan tárgy tervezésével, ami segítséget nyújt a kapcsolat megteremtésében, és megkönnyíti az egyéni pihenést, stressz levezetést, kellemes időtöltést.  

A tárgyam három funkcióval rendelkezik, hordozó, pihenőfelület, és árnyékoló. A különböző funkciók átjárhatóságát a vitorla hajtogatása inspirálta. Maguk a hajtások szálakon mozognak ezzel befolyásolva őket, fixálva a kialakított formát. A tervezés során fontosnak tartottam beemelni az alapképzés során szerzett textiltervezési tapasztalataimat, amelyet ötvöztem a formai tanulmányokkal. A tervezés végén a tárgyam a GENOA nevet kapta. A név kapcsolódva az inspirációhoz a „génua” szó angol megfelelője, jelentése az árboc vonalától hátrébbnyúló/nyitott nagyméretű orrvitorla.  



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Számomra a METU egy erős alapot adott az alapképzés során, hiszen megkaptam azt a szakmai bázist, amelyre épülhetett egy más irányultságú tervezői gondolkodásmód. Emellett megkaptam azt a szakmai segítséget, amely a saját irányvonalam megtalálásához kellett. Az egyetemi évek során sikerült elsajátítanom, hogy milyen módon lehet egy koncepciót egy működő modellé alakítani. Megtapasztaltam többféle technikát, és azt, hogyan tudom az elképzeléseimet megvalósítani és bemutatni, amely elengedhetetlen a tervezői szakmában.  


Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Számomra az alkotóegyetem egy olyan közösséget jelent, ahol az ember megkap minden szakmai és emberi segítséget ahhoz, hogy kibontakozhasson, megmutassa a tehetségét, művészetét. A támogatás mellet pedig olyan technikai és technológiai hátteret biztosít, amely az alkotás folyamatához, és megvalósításához szükséges. 


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

A METU-n megkapod azt a tudást, amelyre a szakmában nagy szükséged lesz. A konzulensek átadják a tapasztalataikat, így könnyen megoldhatóak a feladatok. Bekerülsz egy alkotói közegbe, ahol csak rajtad múlik, hogy miképp használod fel a kapott tudást. Emellett a műhelyek jól felszereltek, és a felelősök mindig segítenek, bármiféle problémával fordulsz is feléjük. 


Milyen terveid vannak a jövőre? 

Szeretnék egy saját márkát alapítani, amelyben sikeresen megmutathatom a megszerzett tudást. A jövőben szeretnék tovább dolgozni a B103 studio-val, a METU-n megismert textiles csapattal, ahol egy alkotói közösségben inspiráljuk egymást, és a tapasztatokat beépítve elhelyezkedünk a szakmában. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Formatervező művész MA képzésünket!