Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Gombkötő Emma / Fotográfia BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Gombkötő Emma / Fotográfia BA

"Hiteles emberektől valódi tudás … modern környezetben.” 

 

Gombkötő Emma a METU Fotográfia alapszakán, riport specializáción diplomázott. Mindig is érdekeltél az emberi történetek, a nehéz sorsok, ezért döntött úgy, hogy képekben szeretné elmesélni őket. A METU-n megtanulta, milyen egy csoport részeként, elfogadó környezetben alkotni, számára ilyen egy igazi alkotóegyetem. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Nagyon szeretem az embereket. Foglalkoztat a sorsuk, kíváncsi vagyok a történeteikre. Amikor a pályaválasztás előtt megnéztem Korniss Péter Folyamatos emlékezet című kiállítását a Nemzeti Galériában, bizonyossá vált számomra, hogy én is így, képekben szeretnék történeteket mesélni. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Az elmúlt három évben számos izgalmas feladatot kaptunk. Ezek közül most kettőt emelnék ki. Az egyik feladatot a pandémia ideje alatt kellett elkészítenünk a Nyugati pályaudvar környékén. Érdekes volt megtapasztalni, hogy ez az állandóan nyüzsgő tér mennyire kiüresedett. A képek főszereplői az érdekes hátterek, fények és formák voltak, amiket csak kiegészítettek az időnként felbukkanó emberek.  

A másik feladat tökéletes példája annak, amiért én a riport specializációt választottam. Egy félig nomád család mindennapjait fotóztam, úgy, hogy egy pár napra magam is a család részévé váltam. Az ilyen típusú feladatok és munkák inspirálnak leginkább, itt lehetőségem van elmélyülni és a történet részévé válni. 

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Mindig is érdekelt a nehéz sorsú emberek, például a mélyszegénységben élő romák élete. Nem véletlen tehát, hogy diplomamunkám, a Sorsod Borsod főszereplőjét is ebből a környezetből választottam. Vera nehéz körülmények között nőtt fel egy borsodi faluban. Szorgalmának és kitartásának köszönhetően ki tudott törni a cigánysorról, így három gyereke és unokái már nyugodt körülmények között, jólétben tanulhattak szakmát és szerezhettek diplomát. Ezzel párhuzamosan mutatom be Vera egyik unokahúgát, aki egyedül neveli öt gyermekét Vera szülői házában. Sajnos az ő életkörülményeik még rosszabbak, mint amiben Vera felnőtt, így igazán élesen érzékelhető a szakadék a két család lehetőségei és esélyei között. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

A fotózás alapjait nem csak elméletben tanultuk meg, lehetőségünk volt elkészíteni és kipróbálni a camera obscurát, illetve az analóg fotózás és a filmelőhívás technikáját. Mindezek mellett sokat tanultunk a modern digitális eszközök használatáról is. Amit még mindenképpen ki szeretnék emelni, az a minket oktató tanárok munkája és személyisége. Szakmailag és emberileg is sokat tanultam tőlük a METU-n eltöltött három év alatt. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Azt gondolom, hogy alkotni kis csoportokban a legjobb. Ilyen körülmények között lehet egymást segíteni és motiválni. Ez szerencsére a mi szakunkon nagyon jól működött és a minket oktató tanárok ugyanúgy részesei voltak a folyamatnak, mint a csoporttársaim. Az alkotáshoz szabadság és elfogadó környezet is szükséges, amit a fotográfia szak szintén biztosítani tudott számomra. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Hiteles emberektől valódi tudást lehet szerezni modern környezetben. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Mindenképpen riport fotózással szeretnék foglalkozni. Szívesen dolgoznék magazinok, online újságok fotósaként. Ezzel párhuzamosan szeretném néhány hosszabb projekt ötletemet megvalósítani, ahol egy-egy téma feldolgozása akár évekig is eltarthat. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Fotográfia BA képzésünket!