Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Fejes Barbara / Tervezőgrafika MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Fejes Barbara / Tervezőgrafika MA

Olyan emberekkel dolgozhattam együtt, akik egyedülállóak.” 

 

Fejes Barbarát egy általános iskolai tanára azzal tántorította el a művészeti képzésektől, hogy ne akarjon “éhező művész” lenni. Barbara azonban nem adta fel az álmát, 20 évvel később elvégezte a METU Tervezőgrafika mesterszakát, és azóta freelancerként számtalan projekten dolgozott és dolgozik reményei szerint a jövőben is. Szerinte a METU-n a fejlődés elkerülhetetlen. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Kicsit későn találtam rá erre a területre, mivel nem akartam – általános iskolai rajztanárom szavaival élve – „éhező művész” lenni. Ezzel a mondatával 20 évre el is térített attól, hogy olyannal foglalkozzak, ami mindig is vonzott: alkotni, létrehozni valamit. Mindezt úgy, hogy az emberek mindennapi életébe értéket csempésszek. Fontos számomra az észrevétlen jelenlét és mindaz, amit tervezőgrafikusként tehetek az emberek jobblétéért. Nagyjából minden inspirál. Filmek, zenék és különösen az építészet. 


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Elsőként a 21 random szóra adott vizuális válasz feladatot említeném. Megnyitott egy ajtót, amin azelőtt nem mertem belépni. Ez nem egy kimondottam tervezőgrafikai feladat volt, viszont több szempontból is támogatta a későbbi feladatokat és a diplomamunkámat is.  

Arculattervezési feladatok közül a – nálam Trans névre hallgató – kortárs táncfesztivált és a Magyar gyógyvizet emelném ki. A táncfesztivál esetében sikerült a kortárs tánc ösztönösségének és az alapjául szolgáló balett szigorúságának kettősségét vizuálisan jól megfogni, kifejezni és végig vinni az arculati elemeken.  

A Magyar gyógyvíz egy fiktív ernyőmárka. Itt egy nagyon minimál arculat létrehozása volt a cél, ami nekem különösen nagy kihívást jelentett. Végül egy igazán letisztult arculat született.  

A kiadványtervezés az egyik kedvenc területem. Ezzel kapcsolatban egy külön feladatot szeretnék bemutatni. Bulgakov: Kutyaszív című novellájának tördelése, illusztrációk tervezése és borítótervezés volt a feladat, de mivel nem volt kötelező elkészíteni, sokkal szabadabban álltam a tervezési részekhez, ami pozitívan hatott a munkámra.  

A diplomamunkám egyik előzményeként tekinthető Zine a Tipost táborban készült. A betűkről, szavakról gondolkodhattam szabadon, elvárások, korlátok és tét nélkül. Ebben a kiadványban használtam már pauszt is, amit a diplomamunkámban több helyen is alkalmaztam, és kibővítettem átlátszó fólia használatával.  

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Témaválasztás során nehéz döntés elé kerültem: csináljak egy orvosi applikációt, ami nagyon hasznos lenne, vagy dolgozzak pszichológiai témával, ami a személyes vonatkozások miatt tervezőgrafikailag nehezebben értékelhető. Végül az utóbbit választottam, mert ugyan az applikáció jelenleg többet lendítene a portfoliómon, de a tervezett könyv a benne feldolgozott témák által hosszú távon jobban segíti a fejlődésemet emberileg és szakmailag is, továbbá másoknak is segítségére lehet.  


 

Pszichológiai szempontból megközelítve vizsgáltam viselkedési formákat, amiket saját életemből vett példákkal illusztráltam. Fontosnak tartom, hogy az emberek felelősséget vállaljanak önmagukért, és reményem szerint diplomamunkámmal segítek elindulni az arra nyitottaknak ezen az úton. 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Megtanítottak egy sajátos gondolkodást. Olyan emberekkel dolgozhattam együtt, akik egyedülállóak. Ezt már a felvételi pillanatában tudtam, de arra nem számítottam, hogy olyan csoporttársakat kapok, akiktől szintén rengeteget tanulhatok. 


Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Sokféle technika használatára és adott esetben a technikák vegyítésére ösztönöztek. Számomra a könyvkötő workshopok különösen nagy élményt nyújtottak. 


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Egy olyan támogató közegben fogja találni magát, melyben a fejlődés elkerülhetetlen. 


Milyen terveid vannak a jövőre? 

Szeretném az itt megszerzett tudást a tervezőgrafika minél több területén kamatoztatni. Illetve azt a lendületet tovább vinni, fenntartani, ami az egyetemi éveket jellemezte. A doktori fokozat megszerzése is felmerült bennem. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Tervezőgrafika MA képzésünket!