Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Eckert Szonja / Animáció BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Eckert Szonja / Animáció BA

“...az animáció egy korlátok nélküli, szabad műfaj, és ez a gondolkodásmód jellemzi a METU-t is.” 

 

Eckert Szonja a METU Animáció alapszakán diplomázott, és tervei között szerepel a mesterszak elvégzése is. Szerinte a METU erőssége, hogy összefogja a sok különböző és különleges embert – tanárokat és tanulókat egyaránt –, akik együtt valami még jobbat hoznak létre, és ahol minden támogatást megkapott, hogy túllépje a saját korlátait. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Az animáció a tökéletes eszköz bármilyen, a képzeletünkben megszülető képtelenség életre hívására - nincsenek korlátai, csak mi szabjuk meg, meddig akarunk vele eljutni. Ez a fajta szabadság semmihez sem fogható. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Szabadidőmben az egyetem előtt talán a karaktertervezés volt az egyik kedvenc elfoglaltságom, így tanulmányaim elején is azt vártam leginkább, hogy életre hívjuk a karaktereket. Az animáció nemcsak megmozgatja a szereplőket; arckifejezések, gesztusok, és ezáltal érzelmek sokaságát kölcsönzi a korábban még merev rajzoknak, és ez szinte varázslatos. Mivel ezek a folyamatok minden egyes projektnek a részei, nem tudnék egyetlen kedvenc alkotást kiválasztani, mindegyik a szívemhez nőtt valami miatt. 

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Néhány éve a visszafogottság, aprólékos letisztultság jellemezte a stílusomat, szinte minden munkámról a haloványság tükröződött. A METU-n azonban sikerült kilépnem a komfortos keretek közül, és hangot adnom egy olyan valakinek, aki már jóval közelebb áll ahhoz, akit önmagamnak hívhatok. A harmadik évre már megvolt bennem az a határozottság, amiről a diplomafilmem látványvilága is árulkodik.  

Egy teljesen új, mégis természetközeli, színes világot teremtettünk meg stábommal a "The Foreign Brother"-ben, amelynek középpontjában egy családi dráma áll. A történet szerint űrbéli idegenek fogadnak örökbe egy – a pusztuló Földről érkezett – árva kisfiút, a sztori fő érdekessége pedig abban rejlik, hogy a főszerepet nem az emberi karakter kapta, hanem a távolságtartó űrlényfiú. Sokféle, ma is központi témát érint a történet, olyanokat, mint a fajok között generálódó ellentétek, örökbefogadó és örökbefogadott dilemmája, féltékenység és félénkség, valamint az ember által Földre gyakorolt negatív hatások. A film nem tartalmaz párbeszédet, ami egyszerre hordozza magában a mindenki számára érthető cselekményt, emellett pedig ad egyfajta szabadságot is a nézőnek, és mindenkinek kicsit más mondanivalóval ér véget a történet. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Ahogyan azt korábban említettem, az animáció egy korlátok nélküli, szabad műfaj, és ez a gondolkodásmód jellemzi a METU-t is. Nincs olyan ötlet, amire itt azt mondanák, hogy képtelen, kaotikus vagy értelmetlen, mert mindenből segítenek kihozni a nagyközönség számára is befogadható oldalt, miközben mi is hűek maradhatunk saját elképzeléseinkhez. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

A művészeti képzések szépségei és nehézségei egy tőről fakadnak, hiszen a kreatív szakmák frissen tartják az agyat, de emellett rendkívül embert próbáló folyamatosan napra késznek lenni az újabb és újabb ötletekkel. Ezen a szakon összefogják azt a rengeteg nagyon különböző és különleges embert, akik, ha kell, önálló ötleteikkel kápráztatják el a közönséget, ha viszont úgy adódik, akkor egyetlen alkotást emelnek közös erővel a magasba, hogy valami még jobbat hozzanak létre. Minden évben sok film kerül ki a kezeink közül, viszont a szorgalmi időszak sosem a versengésről szól, nem irigykedünk egymásra, hiszen a filmek maguk teljesen más témában és stílusban utaznak, és ezáltal összehasonlíthatatlanok. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

A legtöbben amiatt szoktak izgulni, hogy mennyi előzetes tudást várnak el a METU-n. Az ember nem azért jelentkezik egyetemre, mert már mindent tud. Az utolsó évesek éppúgy képzik magukat, ahogyan az óraadóink, a tanulás egy életre szóló folyamat. A felvételin pedig mindenki "Rád" kíváncsi, mondhatni vadásszák az olyanokat, akiknek szenvedélye az alkotás; ha flow-ba kerülnek, nem figyelik az órájukat; önállóan is fejlesztik magukat, és kérdeznek, ha elakadnak valamivel. Ne féljen senki megmutatni magát, mert ez pontosan az a hely, ahol nem fognak kinevetni, ha szenvedélyed az animáció. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Diplomázás után hajlamosak vagyunk kétségbe esni, hogy most mihez kezdjünk, pedig eszünkbe kéne jusson, hogy még csak három éve vagyunk a szakmában, és máris mennyi mindenre képesek vagyunk. Az alapszak számomra "ablak volt a világra", bepillantást nyerhettünk az animációs műfaj sokszínűségébe. Felfedeztem a téma olyan ágait is, amiről nem gondoltam volna, hogy jobban bele akarom ásni majd magam, és rengeteg olyan emberrel találkoztam, akivel remélem, hogy később is lesz lehetőségem együtt dolgozni. Így első körben a mesterszakon folytatnám a hosszú utat, amit három évvel ezelőtt hivatalosan is megkezdtem. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Animáció BA képzésünket!