Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Domoki Bence / Média deisgn BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Domoki Bence / Média deisgn BA

“...különböző szakterületeken naprakész szakemberektől tanulhatok, új technikákkal ismerkedhetek meg, ahol lehetőségem van kísérletezni, kialakítani a saját alkotói stílusomat.” 

 

Domoki Bence a METU Média design alapszakán diplomázott. Csoporttársaival még az egyetem alatt saját kreatív, digitális tartalom-gyártó vállalkozást hozott létre, az egyetemi munkákat és a diplomamunkát is közösen készítették el, és azóta is töretlenül dolgoznak azon, hogy egyre minőségibb anyagokkal lássák el a hazai kreatív ipart. 

 

Miért ezt a szakot választottad, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Mielőtt jelentkeztem az egyetemre, tudtam, hogy digitális tartalomkészítéssel szeretnék foglalkozni, azonban nem voltam 100%-ig biztos abban, hogy pontosan melyik terület áll hozzám igazán közel. Olyan szakot kerestem, ahol különböző szakterületeken naprakész szakemberektől tanulhatok, új technikákkal ismerkedhetek meg, ahol lehetőségem van kísérletezni, kialakítani a saját alkotói stílusomat. 

Az alkotás és a kreativitás már egészen kiskoromtól kezdve jelen volt az életemben folyamatosan. A drámatagozatos gimnáziumi éveim alatt ébredtem rá, hogy a közönség előtt való szereplés nem az én világom. Ezzel a felismeréssel egyidőben jöttem rá, hogy a színfalak mögötti háttérmunka sokkal nagyobb élvezetet nyújt számomra, így végül a kreativitásnál és az alkotásnál maradva olyan produkciókban kezdtem el dolgozni, ahol az előkészületi munkálatokban és az utómunkában vettem ki a részem. A háttérmunkálatok sokszínűsége miatt megunhatatlan számomra ez a terület. Minden új projekt kapcsán valami új megoldást tanulok vagy találok ki, így a kreatív energiáim folyamatosan és teljes mértékben le vannak kötve.  

Elsősorban az egyes alkotások mögötti tudatos tervezés és precíz kivitelezés az, ami inspirál, hogy napról napra fejlesszem önmagam, hogy én is tudatosabb alkotóvá válhassak. A munkáimhoz való inspirációt leggyakrabban filmekből, sorozatokból, fényképekből, szépművészeti alkotásokból, zenékből, színekből, formákból, történetekből nyerem.  

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Három munkámat szeretném kiemelni a teljes képzésből. Mindhárom alkotás egy rövidfilm és úgy gondolom, hogy a három film minden szempontból tökéletesen alkalmas a fejlődésem bemutatására.  

Az első a Loop címet kapta. Ezt a munkát a 2. félévben készítettem három csoporttársammal közösen. Ez volt az első olyan rövidfilm, amelyen már a strukturált filmkészítés egyes elemei megfigyelhetőek voltak. Első "komolyabb filmkészítési " próbálkozás lévén nagyon sok tanulságot vontam le utólag, így sok új tapasztalattal és ismerettel gazdagodtam. A film elkészítése során részletes betekintést nyertem az utómunka részfeladataiba. 

A második alkotást egy fél évvel később, a Loop készítésének pozitív élményein felbuzdulva készítettük el 2019 decemberében, Dudás Gergely és Lőrinczi Norbert csoporttársaimmal közösen, mely a Next time címet kapta. A második közös filmmel igyekeztük kiküszöbölni az első filmben vétett hibáinkat, illetve a korábbi tanulságokat felhasználva sokkal nagyobb energiát és több időt fektettünk az előkészületre. A két film között eltelt időben kollégáimmal megpróbáltuk a lehető legtöbb tudást, információt megszerezni ahhoz, hogy a második filmet minden tekintetben magasabb színvonalra emeljük, mint az elsőt. A Next Time esetében, ahogy már korábban is írtam, egy sokkal tudatosabb tervezés volt jelen, amely egyaránt megfigyelhető volt a preproductionben, hiszen a filmhez készült forgatókönyv, világítási terv, storyboard, moodboard és shotlist is. A forgatás tekintetében is szintet léptünk, mivel ez volt az első filmünk, ahol nem mi magunk voltunk a szereplők, hanem Szécsi Bence színész szakos hallgató állt rendelkezésünkre. Az utómunkában is számos változás volt megfigyelhető, több szoftverrel dolgoztunk, és az utómunka részegységei is sokkal részletesebben voltak kidolgozva a megszerzett új ismereteknek köszönhetően. 

A harmadik film, ami egyben a diplomamunkám is, A Boltos címet kapta. Ezt a filmet szintén a korábbi munkatársaimmal, Dudás Gergellyel és Lőrinczi Norberttel közösen készítettük. A Looptól kezdődően kialakult a srácokkal egy közös, jól megszokott metódusunk, melynek segítségével nagyon gördülékenyen tudunk dolgozni a mai napig. Mivel a harmadik filmünk a diplomamunkánk is volt, úgy gondoltuk, hogy a három év alatt felhalmozott tudásnak ebben a filmben kell összpontosulnia, így igyekeztünk megtenni a tőlünk telhető legtöbbet, amit az adott körülmények engedtek. A korábbi munkáink során megszerzett tapasztalat alapján egy, az addiginál sokkal részletesebb tervvel álltunk elő. Az egyértelműen kijelenthető, hogy a legtudatosabban elkészített alkotás volt, amit valaha készítettem. A Boltos volt az első " nagyobb " költségvetésűnek mondható filmünk, így szerettük volna a lehető legprofibban kivitelezni. A teljes projekt előkészítése hat hónapot, a forgatás két napot és az utómunka majd négy hónapot vett igénybe. A sok befektetett munka, idő és pénz meghozta gyümölcsét, hiszen egy olyan alkotás született végeredményben, melyre úgy gondolom, hogy egész életemben büszke leszek. 

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

A diplomamunkám a már az előző kérdésben említett " A Boltos" című film, melyben társ-forgatókönyvíró, rendező és vágó szerepet töltöttem be elsődlegesen. A film forgatókönyve Örkény István "Az autóvezető" című egyperces novellája alapján íródott. A témaválasztásnál fontos szempont volt, hogy egy olyan történetet szerettünk volna, aminek van mondanivalója, ami elgondolkodtatja az embereket és ehhez szolgált kiváló alapanyagként Örkény novellája. A film a rohanó világ okozta emberi figyelmetlenséget és ennek sorsszerű következményét egy groteszk történeten keresztül mutatja be. 

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

Kiváló szakemberekkel volt lehetőségem megismerkedni, tanulni és együtt dolgozni. Rengeteg új információval és tapasztalattal lettem gazdagabb.  

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Az alkotó jellege számomra a szabadságot, a gyakorlatiasságot, a lehetőséget és a kibontakozást jelenti.  

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Szerintem azért érdemes a METU-t választani, mert nagyon jó a légkör. A tanárok segítőkészek és nyitottak. Van lehetőség a kísérletezésre és az egyetemet fiatalos szemlélet jellemzi. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Ahogyan már korábban említettem, az egyetem alatt Dudás Gergely és Lőrinczi Norbert csoporttársammal szoros kapcsolat alakult ki, így egyesítve erőinket találtuk ki a Nitraw Creative Team-et, ami egy kreatív közösségi együttműködés. Digitális tartalomgyártással foglalkozunk. A legfőbb célom a jövőre nézve, hogy minél több ügyféllel rendelkezzünk és hogy egyre minőségibb és professzionálisabb munkákkal lássuk el a kreatív ipart. Hosszútávú célom, hogy kialakítsak egy olyan egyedi, felismerhető vizuális formanyelvet, mely egyedülálló lehet az országban.  

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Média design BA képzésünket!