Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Boncz Virág Luca / Kézműves tárgykultúra BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Boncz Virág Luca / Kézműves tárgykultúra BA

“Ha szeretnél kísérletezni, a felszínre hozni a tehetségedet, akkor a METU-n biztosan lesz rá lehetőséged.” 

 

Boncz Virág Luca ugyan Fotográfia szakon kezdte METU-s tanulmányait, mégis itt talált rá igazi hivatására, szakot váltott, és Kézműves tárgykultúra alapszakon diplomázott.  

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Már nagyon fiatalon érdekelt, hogy létre hozzak valami újat. Állandóan tárgyakat, karkötőket, talizmánokat, apró ajándékokat készítettem. Elkezdtem érdeklődni a rajz és a művészet iránt. A középiskolában elvégeztem egy fotós OKJ tanfolyamot, ezt követően az első félévet valójában a Fotográfia szakon kezdtem. Véletlenül elkóboroltam az iskolában, és akkor találtam meg a szakot, ahol éppen dolgoztak a diákok. Mindenki nagyon kedves volt és mivel látták rajtam, hogy érdeklődő vagyok, körbevezettek. Lenyűgözött, hogy a kézműves tárgykultúra szakon mennyiféle dolgot lehet tanulni. Rájöttem, hogy a fotó és a rajz miatt háttérbe szorultak a kézműves igényeim, és rettentően hiányozni kezdett. Az ezt követő napon már csak arra tudtam gondolni, hogy szeretnék átjelentkezni. Szerettem volna kiélni a kreativitásomat és ez a szak számomra tökéletes volt. Sok minden hat inspirálóan rám, a környezetem, a körülöttem létező emberek és tárgyak, és azok kapcsolata. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Egyik kedvenc munkám a "kesztyűt Editnek" címet viseli. A feladat során ékszert és kiegészítőt terveztünk egy választott személynek. Az ékszer és kiegészítő együttest egy számomra nagyon inspiráló családtagom emlékére készítettem: történeteket mesél Editről. Ennél a munkánál tapasztaltam meg, milyen kesztyűt készíteni, ami egyből magával ragadott, és később ez adta az alapját a diplomamunkámnak is.  

Egy másik feladatom során a fényfestés fogalmával foglalkoztam. Szerettem volna olyan ékszereket készíteni, amik képesek leképezni vizuálisan a környezetüket. Az ékszerekben elhelyeztem egy lencsét, ami összegyűjti a fényt és egy fogadó felületre vetíti, ami az ékszer másik oldalán található. A camera obscura nyaklánccal egy fotó sorozatot is készítettem. Ennél a feladatnál élveztem az alternatív anyagok használatát, amit részben annak is köszönhetek, hogy ezt a félévet már a pandémia idejében töltöttük.  


 

Kommunikációs rajz óra során a felmenőimmel és a viszonyainkkal foglalkoztam. A családomról készült régi képekről másolatokat készítettem. A különböző minőségű és textúrájú nyomatokat csíkokra bontottam és struktúrákat hoztam létre. Később már nem csak síkban szőttem őket össze, hanem térbe emeltem, illetve hajtogattam a képeket.  
 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A koncept diplomakollekciómban egy olyan kesztyű-és ékszer sorozatot mutatok be, amely során egy saját történetet dolgozok fel, gyakori, sokakat érintő problémákon keresztül. Azokat a működéseket térképeztem fel magamban, melyeknek az alapja a szorongás, a megfelelési kényszer és a szégyen. Ezeket a folyamatokat "múzsákként/gráciákként" aposztrofáltam és nekik terveztem. A kesztyűimben megtestesülnek ezek az érzések, melyeknek a különbözőségeit változó anyag használattal és technológiákkal hoztam létre. A kesztyűk szerves részeit képezik az ékszerek, mint feloldások ezekre a beidegződésekre. Az ékszerek segítségével közelebb juthatok ezeknek az problémáknak a feloldásához. Az ékszerek bronzból készültek, a felületeken technológiai tanulmányt készítettem. A diplomakollekcióm megtervezése és létrehozása egyben önsegítő folyamat is volt.  


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Az egyetemi éveim során rengeteget kísérletezhettem, amire az iskola kitűnő környezetet biztosított. Rengeteg új technológiával ismerkedtem meg a műhelygyakorlatokon a technológiai feladatok során. Elsajátítottam az ékszer és kiegészítő tervezés és készítés alapjait. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Számomra a METU alkotóegyetem jellege abban jelenik meg, hogy az oktatók együttműködnek a hallgatókkal, támogatják őket, hogy aztán értéket hozzanak létre. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Ha szeretnél kísérletezni, a felszínre hozni a tehetségedet, akkor a METU-n biztosan lesz rá lehetőséged. A légkör barátságos, a feltételek biztosítva vannak, és az oktatók szeretnék kihozni mindenkiből a legjobbat. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Szeretném folytatni a tanulmányaimat és mester diplomát szerezni, de egyelőre kihagyok egy évet és jövőre felvételizem. Szeretnék pályázatokon és kiállításokon részt venni a munkáimmal, és tapasztalatot szerezni a szakmában. 


Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Kézműves tárgykultúra BA képzésünket!