Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Babarczy Myriam / Tervezőgrafika BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Babarczy Myriam / Tervezőgrafika BA

“...tényleg minden az alkotásról szól. A feladatok során soha nem az volt az elsődleges cél, hogy a végtermék tökéletes legyen, hanem magán a folyamaton volt a hangsúly.” 

 

Babarczy Myriam a METU Tervezőgrafika alapszakán diplomázott. Az alapszakos diplomamunkájával, egy gyerekeknek szóló, illusztrált ökocentrikus ismeretterjesztő könyvvel és a hozzá tartozó memóriakártyákkal a 2021-es ArtHungry pályázat döntőjén Képgrafika/Illusztráció kategóriában díjat nyert. Az egyetem számára egyet jelent a lehetőséggel a kísérletezésre, a saját útjának keresésére. Jelenleg a tervezőgrafika mesterszakon folytatja METU-s tanulmányait. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Mindig is imádtam rajzolni, kreatívkodni, és a gimnázium utolsó éveiben körvonalazódott bennem, hogy illusztrációval szeretnék foglalkozni. Eredetileg azért jöttem tervezőgrafika szakra, hogy megszerezhessek minden az illusztrációhoz kapcsolódó tudást, azonban gyorsan rájöttem, mennyi iránya létezik a grafikának. A sokszínűsége miatt sose unatkozik az ember, és rengeteg lehetőség rejlik benne. Végül ezért is döntöttem a grafika szak mellett, mivel szeretnék olyan művész lenni, aki több dologban is kipróbálja magát pályája során. A mindennapi események inspirálnak, az emberek, akik körül vesznek, amit érzek, hallok és látok nap mint nap. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Három munkámat emelném ki. Mind nagyon mások, ugyanakkor abban hasonlítanak, hogy ezeknél a feladatoknál tudtam leginkább kiszakadni a komfortzónámból és kipróbálni új dolgokat. Az első a Bulgakov Kutyaszív című szatírájához készült illusztrációim, ahol a röntgenképek komor világát idéztem fel, így utalva a könyv üzenetére. Digitális kollázs technikát alkalmaztam, régi fotókat, jegyzeteket, anatómiai rajzokat, különböző textúrákat, faktúrákat használtam a grafikákhoz, a saját rajzaimmal kiegészítve. A második Kafka A császár üzenete című novellájának a feldolgozása volt silent book formában. Mivel a szöveg teljes egészében szimbolikus, ezért én is egy ilyen vizuális megfogalmazást választottam. A szereplők absztrakt formákká válnak a könyv során, a szavak pedig csak vizuális elemekként jelennek meg, a grafika részét képezik. Végül pedig a Primanima Animációs Fesztivál arculata, egy kiadvánnyal kiegészülve. Ennél a projektnél egy színes, fiatalos, illusztratív megoldást alkalmaztam. 


 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám egy gyerekeknek szóló, illusztrált ökocentrikus ismeretterjesztő könyv és egy hozzá kapcsolódó memóriakártya elkészítése volt. Témája a sarkvidéki állatvilág és a környezetvédelem. A könyv célja egyrészt az élővilág bemutatása, másrészt, hogy felhívja a figyelmet különböző problémákra. Nyolc fejezetben, egy történeten keresztül mutatom be a sarkvidékek állatvilágát. A történet főszereplője a sarki csér, egy vándormadár, amely minden évben kétszer megteszi az Északi-és Déli-sark közötti több, mint 20.000 km-es távolságot. Az ő vándorútját követhetjük végig, mely során nemcsak megismerjük a sarkvidékek állatvilágát, de a kismadár szemszögéből olyan természetvédelmi problémákkal is szembesülünk, melyekért mi, emberek vagyunk felelősek. A könyv kihajtható oldalakkal rendelkezik, amik nagy, színes illusztrációknak adnak teret, és 16 memóriakártyával egészül ki. A kártyák fele a könyvben bemutatott problémákat jeleníti meg, a párjuk pedig megoldást ad ezekre a problémákra. A témaválasztásnak több oka is van. Egyrészt régi álmom volt, hogy ismeretterjesztő könyvet illusztrálhassak, és az állatvilág témája is közel áll hozzám. Másrészt mások számára is releváns témával szerettem volna foglalkozni, a természetvédelem pedig abszolút ilyen téma. A gyerekek felé próbálom közvetíteni ezt a komoly témát úgy, hogy számukra is befogadható és érdekes legyen. 



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Mivel előképzettség nélkül érkeztem a METU-ra, rengeteg mindent tanultam az elmúlt három év alatt. Megtanultam az alapokat, megismerkedtem a szoftverekkel, ezen kívül lehetőségem nyílt kísérletezgetni különböző technikákkal, kifejezésmódokkal. Erre a tanárok is folyamatosan biztattak minket, amiért hálás is vagyok. Nagyon élveztem a velük való közös munkát! 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Azt, hogy tényleg minden az alkotásról szól. A feladatok során soha nem az volt az elsődleges cél, hogy a végtermék tökéletes legyen, hanem magán a folyamaton volt a hangsúly. Rengeteget kísérletezni, akkor is, ha a 90%-a végül a kukába kerül. Akkor is kipróbálni valamit, ha az nevetséges ötletnek hangzik, hiszen csak így lehet jót és újat alkotni. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Csak ajánlani tudom. Talán a legnagyobb pozitívum számomra az, hogy teret kaptam mindenféle kísérletezgetésre, kereshettem a saját utam, kibontakozhattam a magam módján. A tanárok bátorítottak, hogy próbáljak ki új dolgokat, de sose erőltettek rám semmit, amit nem éreztem magaménak. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Egyelőre a mesterszak van tervben. Szeretnék még több tapasztalatot szerezni és kihasználni ezt a plusz két évet kísérletezésre, hiszen az egyetem a legjobb hely erre. Az illusztráció mellett szeretnék majd kiadványtervezéssel, csomagolás-, és társasjáték dizájnnal is foglalkozni. Szeretném majd több téren is kipróbálni magam. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Tervezőgrafika BA képzésünket!