Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Aranyi Klaudia / Építőművész mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Aranyi Klaudia / Építőművész mesterszak

„Szeretem a folyamatot, amikor néhány gondolatból skiccek, gépi rajzok, látványtervek, egy kiforrott épület belsőépítészeti terve, majd egy elkészült ház lesz…valami maradandó.”

Aranyi Klaudia a Környezetkultúra alapképzésünk elvégzése után 2020-ban diplomázott Építőművész mesterszakunkon. 



Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Kreatív embernek tartom magam és szeretek alkotni. Szeretem a folyamatot, amikor néhány gondolatból skiccek, gépi rajzok, látványtervek, egy kiforrott épület belsőépítészeti terve, majd egy elkészült ház lesz…valami maradandó.

Miért ezt a szakot választottad?
A Kozma Lajos Faipari Szakközépiskolába jártam, ahol érettségi után elvégeztem egy lakberendező OKJ-s képzést, azonban szerettem volna tovább fejleszteni magam, így egyértelmű volt, hogy ez lesz az én szakom. 

Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?
Környezetkultúra alapszakon végeztem a METU-n majd a sikeres BA-s diploma után folytattam tovább a mesterszakot itt. 


   


Mi inspirál?
Minden tervezésnél más ad inspirációt, és ez teljesen kiszámíthatatlan. Lehetnek ezek a környezetemben lévő emberek, akár egy velük folytatott beszélgetés, a természet, a zene stb. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Kedvenc egyetemi munkáim közé tartoznak az alapszakos és a mesterszakos diplomáim, mert ezek a féléveim méltó zárásaként jelennek meg.

Mellettük említeném még a Carl Lutz emlékhely tervezését, amely az Erdélyi Bástya területén kapott helyet. Két olyan négyszög alapú gúlát terveztem, melynek egyik fele kilátószerűen emelkedik a magasba, másik fele pedig a Budai hegy oldalába vájva az élet és halál kettősségét szimbolizálja. Ha pedig a két gúlát gondolatban összecsúsztatjuk, egy Dávid-csillagot kapunk. 



A félévek során egy másik kedvenc munkám a Design tantárgy keretein belül tervezett térelválasztó, ami nem konkrét belsőépítészeti tervezés volt, hanem egy kapott hívószó segítségével kellett alkotnunk. Ha egy pontból nézzük, egy kör „egész”-ként jelenik meg a térelválasztón, azonban ha egy lépéssel arrébb állunk „darabokra hullik” szét.



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 
Egy a Római-parton fekvő elhagyatott épületet választottam. Régen az Ipari Minisztérium üdülője volt, ismert nevén „Sajtház”. A párom sokat mesélt róla, mert a 80-as évek közepén édesanyja üdülővezető volt ott, ezért a gyermekkorának igen meghatározó részét képezte az az épület. Így, mikor arra került a sor, hogy diploma helyszínt kell választanunk, rögtön tudtam, hogy mi lesz az. Az épület bejárása során magával ragadott az a régi hangulat, amiről annyit meséltek. Vízi élet, csónakház, sportpályák, üdülés, nyüzsgés. Szerettem volna ezt visszaidézni a tervezésem során, figyelembe véve a mai kor elvárásait és a természet adottságait. Így alakítottam ki egy éttermet az alsó szinten, ahol az árvízveszély miatt szinte minden mobilis. Szerettem volna nyitni a környezet felé, így az étterem alapterületét lépcsőzetes teraszokkal bővítettem. A felsőbb szinteken pedig az elavult szűkös szobákból tágas, komfortos, bérelhető szobákat hoztam létre. A meglévő markáns, modernista épületjegyeket tovább erősítettem, és ehhez alkalmazkodva hozzáépíttettem egy hasonló tagolással készült csónakházat öltöző kabinokkal. Rendkívül fontosnak tartottam még, hogy ez a partszakasz ne csak a szálláson tartózkodó embereknek nyújtson kikapcsolódást, hanem a helyieknek is, ezért nem kerítettem el. Így a Duna part bárki számára megközelíthető és a közösségi kialakított funkciók szabadon használhatóak.


   


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Megtanított másképp gondolkozni, hogy széles látókörben szemléljük a világot, ami segíthet a tervezés során.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Azt mondanám, hogy sosem szabad feladni! Voltak mélypontjaim az iskolai éveimben, de minden egyes ilyen pillanat kellett ahhoz, hogy most itt álljak elégedetten, jeles diplomával a kezemben, amit azoknak az embereknek köszönhetek, akik a tanáraim voltak. A látásmódjuk és a szakmai tapasztalatuk megkérdőjelezhetetlen, és mindezt próbálták átadni az egyetemi éveink alatt. 

Hogy érzed magad a friss(másod)diplomásként?
Őszintén szólva nagyon furcsa, hogy vége, de jó érzéssel tölt el, hogy lezárult egy jelentős korszak az életemben és elkezdődik egy másik. 


   


Milyen élmény volt a diplomavédésed?
A koronavírus miatt az egész félévünk online zajlott, így a diplomavédésünk is. A védés jól sikerült és remek értékelést kaptam a bizottság tagjaitól és az opponensemtől is. Úgy érzem, ezért megérte és mindig jó érzéssel fogok visszagondolni rá, mint az egyetemi évek megkoronázására. 

Milyen terveid vannak a jövőre?
Már a diploma félév során elhelyezkedtem egy nagyobb építész/belsőépítész cégnél. Szeretnék ott minél nagyobb szakmai tapasztalatot szerezni. Hosszútávú céljaim között pedig egy saját belsőépítészeti vállalkozás szerepel.