Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility ÁGNER KRISZTIÁN / ANIMÁCIÓ ALAPSZAK | Budapesti Metropolitan Egyetem

ÁGNER KRISZTIÁN / ANIMÁCIÓ ALAPSZAK

„…az évfolyamon elég baráti a hangulat és együtt dolgozni, valamint gyakorlatilag 3 éven keresztül napi szinten beszélgetni hasonló érdeklődésű emberekkel eléggé felemelő.”

Krisztián Animáció alapszakunkon diplomázott. 2016-ban elnyerte az ITF Taekwon-do Világkupareklámfilmjének terveire kiírt pályázat első díját. Kalandos úton jutott el az animációhoz, de végül bebizonyosodott: jó döntés volt ezt a szakot választania.



Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Mindig is szerettem a rajzfilmeket, nagyon nagy filmrajongó vagyok és az első moziélmény, amivel ez a szerelem kezdődött, szintén animációs film volt. Éppenséggel a Toy Story. Igaz a 3D-s animáció nem az én területem, viszont meghatározó emlék számomra, különösen, ha akad olyan film, ami előhozza azt az az érzést, ahogy az elvarázsolt, és remélem egyszer én is képes leszek ilyen hatást elérni.

Miért ezt a szakot választottad?
Az előző válaszom alapján lehet meglepő, de nem mindig rendelkeztem ugyanezzel a bizonyossággal, amit az sejtet. Eredetileg Nemzetközi Gazdálkodás szakra jártam egy másik egyetemen, gimi után nehezen tudtam eldönteni, mit is szeretnék elérni. Mi sem mutatja jobban, hogy amikor beadtam a BKF-re a jelentkezésem, majdnem az Elektronikus ábrázolás szakra kerültem, de végül az Animáció mellett adtam le a voksom.

Mi inspirál?
Az alkotás folyamata, a karakterdesigntól elkezdve a történetek megírásáig és a megvalósításig. Öröm, hogy a szakma, amit tanultam, és amivel foglalkozom, a hobbim is egyszerre.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 
Hm, nehéz választani, de ha mindenképp kell, akkor a diplomamunkát és a 35mm-es filmet emelném ki. A 35mm-es filmkészítés egy egyedi lehetőség nálunk a METU-n. Bacsó Zoltán operatőrrel együtt dolgozva minden évfolyam rendez egy-egy rövidfilm sorozatot teljesen analóg technikával, trükkasztalon, amely meglehetősen tanulságos visszatekintés a szakma múltjára, valamint jelenkorig fennálló időigényességére.


Fotó: Takács Noémi


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 
A diplomafilmem a Freaky Magi egy humorosabb hangvételű rövidfilm esetleg Pilot. Dióhéjban a története egy emberek és varázslók közötti háború előestéje, amit rövidre zár, hogy a varázslók annyira nem képesek elviselni egymást, hogy elfelejtkeznek a saját maguk által alkotott ellenségről és egymás ellen fordulnak. A humoros hangvétel és a rövidfilm saját dramaturgiája tükrözi, hogy engem mi inspirál az animációs pályára. A mai napig folytonosan nézek külföldi rajzfilm sorozatokat, legyen akár az korábbi vagy kortárs és ezek képi, történeti és hangulati világa nagyban befolyásolta mivel szeretnék foglalkozni.



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Főleg programismeretek szerzésében és kapcsolatépítésben, az évfolyamon elég baráti a hangulat és együtt dolgozni, valamint gyakorlatilag 3 éven keresztül napi szinten beszélgetni hasonló érdeklődésű emberekkel eléggé felemelő.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Kapcsolatépítés, gyakorlatközpontú képzés, valamint ténylegesen segítőkész tanári kar. Ahogy korábban említettem jártam már korábban másik egyetemre. Ég és föld a különbség a tanárok hozzáállásában. Tényleg figyelnek és törődnek a diákokkal, ami egy művészeti képzésen kimondottan fontos.

Hogy érzed magad a frissdiplomásként?
Hasonló a helyzet, mint amikor azt kérdezik az érettségi letétele vagy egy újabb X betöltése után. Nem sokban különbözik, mint amit egy nappal korábban éreztél, maximum csak a félsz nagyobb, hogy mégis mit kezd az ember az életével. Tervek vannak, de a lehetőségek mellett azért befigyel a bizonytalanság is.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Kellemes, mindig élvezetes egy olyan témáról diskurzust folytatni, amivel kapcsolatban az ember lelkes és a szakdolgozatom témája is a kedvenc kortárs rajzfilm sorozatom a "Rick and Morty" elemzéséről szólt.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Rövidtávon önfejlesztés és tapasztalatszerzés, hosszabb távon egyik legnagyobb aspirációm megvalósítása, vagyis egy saját rajzfilm sorozat megalkotása, és lehetőleg a saját játékszabályaim alapján, ami nem lesz könnyű, de majd dolgozok érte.