„A jövő szakembereit arra inspirálni, hogy rátaláljanak a saját útjukra, fantasztikus érzés”
Kérdezd a mentort! sorozatunk következő interjújában Marschall József válaszol Kovács Patrícia, a Kereskedelem és marketing szak nagykövetének, kérdéseire. Az interjúból megtudhatod, hogy miért nem baj, ha néha az ötleteink a kukában landolnak, és pályakezdőként mit kell tenni ahhoz, hogy hasznos tagjai lehessünk egy kreatív csapatnak.
Az órák során minden alkalommal tele volt energiával, mosolygós volt, viccelődött, sosem érződött a Tanár Úron, hogy esetleg a felszín alatt rossz kedve lenne. Mostanában, természetesen a vírus okozta folyamatosan lappangó stressz és kiszolgáltatottság miatt magamon is és a társaimon is észreveszem, hogy egyre jobban bele vagyunk keseredve az életbe. Ön mégis mivel győzi le a gonoszt? Hogy tudott mindig ilyen pozitív energiát közvetíteni, még online formában is?
Alapvetően pozitív szemléletű, optimista ember vagyok, ráadásul nagy szerencsém, hogy abból élek, ami egyben a szenvedélyem is. Az írás, a kommunikáció, a tanítás. Bepillantást nyújtani a reklámszakma titkaiba, megosztani a tapasztalataimat, és a jövő szakembereit arra inspirálni, hogy rátaláljanak a saját útjukra, fantasztikus érzés. Ez a munka rengeteg energiát ad. A jelenlegi helyzet olyan, mintha falak záródnának körénk, amelyeket sem áttörni, sem megkerülni nem tudunk. Nem tehetünk mást, várnunk kell, amíg maguktól leomlanak. A szellemi utazásnak viszont nincs akadálya, és mindenkit arra bíztatok, hogy éljen is ezzel a lehetőséggel. De nemcsak az agyunkat, a testünket is érdemes dolgoztatni, a rendszeres sport sokat segít. Nagyon várom a személyes találkozásokat, mert ez az, ami a leginkább feltölt bennünket!
Az előző félév szorgalmi időszakának 12 hete alatt sosem fordult elő, hogy a Tanár Úr késve kezdte volna az órákat, esetleg elmaradtak volna, pedig nyilvánvaló volt, hogy rengeteg feladata van egy nap 24 órája alatt. Ebből arra következtettem, hogy rendkívül jól bánik az idejével, jól osztja be azt. Mióta minden otthonról a gép mögül zajlik, csak úgy folyik ki a kezeim közül az idő, és értetlenül állok mikor észreveszem, megint eltelt egy óra a napból. Elárulná mi a titok? Hogyan lehet hatékonyan beosztani az időnket?
Túlzás lenne azt mondani, hogy mindig tökéletesen beosztom az időmet. Néha szándékosan elengedem az időt, amikor például elő kell állnom egy kreatív koncepció ötletével. A határidő viszont szent és sérthetetlen. A megbeszéléseket időben kell kezdeni, hiszen nem pazarolhatom 20 ember idejét. Ha nem vállaljuk túl magunkat, és olyan megbízásokat fogadunk el, amelyek nem demoralizálják az alkotótársaimat és engem, akkor megbirkózhatunk az időnyomással. A jó öreg listázás ezekben a nyomasztó napokban is segít. Érdemes még a nap végén számba venni a következő napi feladatokat, hogy könnyebb legyen a reggeli indítás.
A legtöbb, hanem az összes órán gyakorlati, a saját életéből és szakmai pályafutásából merített példákkal színesítette az elsajátítandó tananyagokat, mely történetek elmesélésének alkalmával átható motiváltság volt érezhető a Tanár Úr szavaiból. A reklámszakma véleményem szerint erősen az a szféra, amihez rengeteg kreativitás, kitartás, ambíció kell, ezek viszont az évek folyamán halványulhatnak, ha sok negatív visszajelzés érkezik az ember munkáira, amik már-már az ő gyermekei. Tanultuk, hogy a „Kill your babies” startégia szükséges ahhoz, hogy jól tudjunk működni ebben a szakmában, viszont attól tartok, hogyha a megbízó öli meg az ötleteinket, nem pedig saját magunk, ezen merényletek halmozódása végett egy pályakezdőben hamar alakulhat ki a sorozatos kudarcélmények miatt a „feladom” érzés. Mit tanácsol, hogy maradjunk mindig motiváltak? Ön, hogy tud ennyi év után is motivált lenni?
Valóban, az ötleteink sokszor kerülnek kukába. Néha érdemtelenül, néha viszont ott vannak a legjobb helyen. Adott esetben be kell látnunk, hogy másoknak van igaza. Az is fontos, hogy higgyünk magunkban. Pályakezdőként folyamatosan fejleszteni kell a tudásunkat, hogy valóban jó és használható ötletekkel álljunk elő. Az ügyfélre úgy kell tekinteni, mint a csapat fontos tagjára. Az a legjobb, ha ő is részese a munkafolyamatnak. Nem könnyű eladni egy szokatlan ötletet, ezt is meg kell tanulnunk. A grafikusoknak, art direktoroknak, szövegíróknak nagyon kemény a munkájuk, de olyan őrülten izgalmas játék részesei, ami nem mindennapi élmény. Ha valaki nem a díjakra, a pénzre vagy más külső jutalmakra hajt, hanem élvezi, amit csinál, akkor sokkal ütésállóbb lesz, és bírni fogja a terhelést. A kreativitás tanulható, és ha az elszántság szenvedéllyel társul, akkor a munkánk előbb utóbb meghozza majd az eredményét.
2021. 04. 07.Hírek

Pro Arte Aranyérmes hallgatónk és Mestertanár Aranyérmes oktatónk az OTDK kitüntettek között
A két aranyérem óriási elismerése oktat&oacut …

Nagy sikerrel zajlott a Tudományos Diákköri Konferencia az Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai hallgatók körében
Nagy sikerrel zajlott a Tudományos Diákköri Konferencia az &U …

Rangos nemzetközi elismeréseket hozott az ősz a Budapesti Metropolitan Egyetemnek
QS Stars Minősítés és Reimagine Education Shortlist Sa …

Felhívás a Makovecz Hallgatói Ösztöndíjprogramban történő részvételre
Tanulj Te is a METU egyik legfontosabb külhoni partneregyetemén, és „érd el önma …

Megjelent Dr. Mészáros Flóra könyve: Lantos monográfia
Egyetemünk oktatójának Dr. Mészáros Fl&oa …

myBRAND - A hallgató fejlődése a Budapesti Metropolitan Egyetemen HR képzésének középpontjában
Az oktatás világa folyamatosan változik, és az oktat …

METU-s díjazottak és kiállító a Magyar Formatervezési és a Design Menedzsment Díj 2023-as elismertjei között
Tavirózsából inspirálódott okosbója, f …
MIÉRT SAJOG A LELKÜNK? Előadássorozat
Egzisztencia, társas lét és terápia a késő mo …
