A fenntartható építészet alapjairól indult képzés a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A METU hallgatói a február 22-én indult tavaszi félévben felvehették ’A fenntartható építészet alapjai’ című tárgyat is. A 10 hetes program tematikáját – az Egyetem kezdeményezésére – közösen állította össze Csizmadi Péter DLA, a Művészeti és Kreatívipari Kar dékánja, valamint a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) Oktatási Munkacsoportjának elméleti és szakmagyakorló szakemberei.
Az Egyetem Építőművész MA, valamint Belsőépítész, tervezőművész MA szakos első éves hallgatói számára az új tantárgy a tanterv része lett, ugyanakkor más hallhatók számára szabadon is választható.
„A fenntarthatóság az egyik legégetőbb társadalmi kérdés jelenleg, s mint ilyet az egyetemi szintű oktatás nem hagyhatja figyelmen kívül – mondta Csizmadi Péter, aki egyetemi docensként nemcsak dékán, hanem tanszékvezető is. – A METU alkotóegyetemként elkötelezett abban, hogy hallgatóinak naprakész és használható tudást biztosítson. Ezt nem is lehetne hatékonyabban teljesíteni, minthogy a kötelező tudásanyagok átadása mellett a világban jelenlévő problémákra irányítjuk a fókuszt, és a tudományterületek elismert szakértőinek segítségével próbáljuk árnyalni a helyzetet és gondolkodásra késztetni a hallgatókat.”
Az Egyetem számára fontos volt, hogy az előadók általános és átfogó képet mutassanak a hallgatóknak a világot feszítő egyik legnagyobb feladatról. Így tudják majd kontextusba helyezni saját tervezői gondolkodásukat, illetve saját szerepüket tervezőként abban, hogyan lehet támogatni a fenntartható gondolkodást azon a területen, ahol majd működni fognak.
„A képzés különböző nézőpontokból vezet be a környezettudatos építés területére. Sorra veszi a tervezésnél figyelembe veendő kérdéseket: az építőanyag-gyártás és -szállítás környezeti hatásait, az épület életciklusának fontos elemeit, az üzemeltetés és energiafelhasználás kérdéseit, sőt kiterjed az épület fenntarthatóságát komolyan befolyásoló pszichológiai hatásokra is – mondta Szentesi Mária, a HuGBC Oktatási Munkacsoportjának vezetője. – Emellett azt is megmutatja, hogy a különböző épületminősítési rendszerek hogyan számszerűsítik az épület környezetre gyakorolt hatását. Egyesületünk egyik kiemelt feladata a széles körű szakmai szemléletformálás, melyet kifejezetten fontosnak tartunk a leendő szakmagyakorlók esetében.”
![]() | ![]() Aranyi Klaudia MA szakos hallgató diplomamunka |
Hírek

myBRAND Centre For Excellence Kiválósági Mentorközpont tavaszi szakmai találkozója a METU-n
A Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Metropolitan Egyetem által &n …

METU-s alkotók a WPO csomagolástervezés világversenyén
Négy METU-s hallgató is figyelmet kapott a WPO 2022 WorldStar Student Award - Cs …

Sikeresen lezajlott a METU projekt hét
ikeresen lezajlott a 3 napos METU Projekthét, mely során a diákoknak kisebb csop …

„Ahhoz, hogy megértsük a körülöttünk zajló eseményeket, a földrajzhoz kell fordulnunk.”
- állítja Csizmadia Norbert geográfus, akinek legfontosabb küldetése, hogy a tér …

Kihirdették az első METUSCOPE magyar online filmszemle szakmai díjazottjait
A rövidfilmkategóriát a nemzetközi sikereket is elérő Agapé nyerte, az animációs …

Narancshéjból készült ruhát nézhetünk meg a Budapestre érkező GROW kiállításon
Március 13-25. között Magyarországra látogat az amszterdami Fashion for Good Mus …

A gazdasági integráció geopolitikája a 21. században: megatrendek és megarégiók új kurzus a Budapesti Metropolitan Egyetem képzésein
A Budapesti Metropolitan Egyetemen új szabadon választható gyakorlati kurzus vár …

Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóság vezetőjének előadása a METU-n
A Budapesti Metropolitan Egyetemen tartott előadást Balatoni András, a Magyar Ne …
