3. Kovács László és Zsigmond Vilmos operatőrverseny
Különdíjas lett Fehér Zoltán diplomamunkája
Fehér Zoltán Kameraman alapszakunkon végzett, diplomamunkája a Vad víz: Aqua Hungarica Különdíjat érdemelt dokumentumfilm kategóriában az operatőri munkájáért a harmadik alkalommal átadott, Kovács Lászlóról és Zsigmond Vilmosról elnevezett operatőrversenyen. A díjakat a Pesti Vigadóban adták át február 7-én. Az operatőr iskola két kiemelkedő alakjáról elnevezett megmérettetés két éve vette át a 2004-ben, Novák Emil által alapított Aranyszem Operatőr Verseny helyét.
Fehér Zoltán 2009-ben diplomázott Kameraman alapszakunkon, a Vad víz című munkájáról korábbi interjúnkban mesélte el, hogy Magyarország „egzotikus” vizes élőhelyeit, és azok állatvilágát mutatja be. „Szerettem volna olyan képi világot, stílust, hangulatot adni minden jelenetnek, ami leszakítja a megszokott magyar dokumentumfilmektől. A forgatás 9 hónapig tartott, több mint 25 helyszínen. Néha fájdalmas és fárasztó volt, de utólag belegondolva nagyon élveztem. Ezért is választottam ezt a témát, hogy a kedvenc alanyaimról készíthessek filmet. Úgy gondolom, hogy Magyarországon ez egy nagyban kihasználatlan területe a dokumentumfilmeknek.”
A Különdíj kapcsán is feltettünk neki néhány kérdést:
Milyen érzés volt, mikor megtudtad, különdíjas lett a VAD VÍZ című filmed dokumentumfilm kategóriában?
Nagyon izgultam előtte. Nem mondták meg előtte, hogy nyerni fogok, ezért nem készültem semmiféle beszéddel, pedig lett volna mit megköszönnöm volt operatőr tanáraimnak. Ezúton is szeretném ezt az alkalmat megragadni és köszönetet mondani Kardos Sándornak és Pálos Györgynek, Csukás Sándornak, Maruszki Balázsnak, Tímár Péternek, Miklós Marinak, és még sokaknak a segítségét egyetemi éveim alatt. Továbbá Koszta Marcell kollégámnak, aki nélkül ez a film nem tudott volna elkészülni. Felfoghatatlan érzés volt hallani a filmem címét (amit másfél évig készítettem, dédelgettem, fejlesztettem még az egyetem után is), nagyon sok gondolat keringett bennem, de a leginkább az, hogy megéri a természetfilmes műfajt csinálni. Megéri derékig gázolni egy mocsárban -2 fokban, és 8 órát ülni egy hideg lesben egy madárra várva.
Min dolgozol jelenleg? Sikerült a korábbi interjúdban említett terveket megvalósítani, és természetfilmekkel foglalkozol?
Sikerült is és nem is, de de csak rajtam múlott, hogy nem teljesen. Végül is sikerült, mert jelenleg is a Vad víz folytatását készítem Rejtett világ alcímen, amit már másfél éve forgatok és idén fejezem be. Ez alatt a másfél év alatt, úgy gondolom, sikerült még többet fejlődnöm és eddigi életem legjobb felvételeit elkészíteni. Ezek legtöbbször a „jókor, jó helyen” elvnek köszönhetően jöttek össze (például egy légi felvétel egy hatalmas, kavargó gőzfelhőről a Hévízi-tó felett). Emellett szabadúszóként készítek felkérésre imázsfilmeket, reklámfilmeket stb.
Mik a jövőbeni terveid?
Csak a természetfilmes műfajjal foglalkozni és nem csak Magyarországon. Külföldön, messzi tájakon is szeretnék forgatni az ottani élővilágról és természetről.
Február 15-én zárul a felsőoktatási jelentkezés. Mi mondanál azoknak, akik operatőrök szeretnének lenni, de még nem biztosak abban, ez a megfelelő irány-e nekik, mi a legfelemelőbb és mi a legnehezebb ezen a területen?
A legfelemelőbb érzés, amikor kész vagy és megnézhetsz egy filmet, amin hetekig, hónapokig, vagy netán évekig dolgoztál. Amikor ott van, életre kelt, már a hang utómunka is kész, a fényelés is klappol és azt tudod mondani, hogy ez sikerült! Utána pedig, amikor a barátaid, rokonaid megnézik a filmet és látod, hogy mennyire tetszik nekik; vagy egy filmfesztiválon, filmszemlén kimondják a filmed címét, ezáltal visszaigazolást kapsz, hogy amit csinálsz, az jó. Ez a két dolog az, amikért nekem a legjobban megéri operatőrnek/filmkészítőnek lenni.
A legnehezebb dolog minden filmműfajban más és más, egyén is válogatja, mivel annyira sokrétű, amit csinálunk! Nekem például az, amikor hasztalanul utazunk ki valahova és értékelhető felvétel nélkül térünk haza egy hosszú, néha 24 órás forgatásról… Szerencsére ez már ritka, mivel sok szakemberrel dolgozunk, akik nagyon sokat segítenek.
Gratulálunk Zoltánnak!
Korábbi interjúnkat Fehér Zoltánnal ITT olvashatod el.
Jelenleg Mozgókép alapszakunkon sajátíthatod el az operatőri ismereteket.
2020. 02. 12.Hírek
Óriási sikerrel zártuk az októberi HR Festet!
A METU HR képzése Magyarország egyetlen HR BEST díja …
Keresztféléves felvételi vs. hagyományos felvételi. Mi a különbség?
Mit nevezünk hagyományos, illetve keresztféléves felv& …
Keresztféléves jelentkezés - kinek éri meg?
A továbbtanulást nem csak szeptemberben lehet megkezdeni. …
A METU Ünnepélyesen Köszöntötte Nemzetközi Hallgatóit
Szeptember 26-án a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) különl …
Minden, amit a keresztféléves felvételiről, képzésekről tudni kell
Hogyan zajlik a keresztféléves jelentkezés? …
Új szempontból vizsgálja az építőipart a KSH
Folytatódik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budape …
A METU kiadásában megjelent Új Munkaügyi Szemle idei 3. száma a HR szakma jövőbeli kihívásaira való felkészülést helyezi fókuszba
„A hazai munkaerőpiac turbulens változáson megy keresztü …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …