28. EUROSHORTS International Film Festival
Fazekas Gyöngyi 2018-ban végzett Mozgóképművész mesterszakos hallgatónk diplomamunkája, A narancs útlevél sok hazai után első nemzetközi sikerét aratta!
A lengyelországi Gdansk városában rendezett EUROSHORTS Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíjjal jutalmazta Gyöngyi munkáját. Az EUROSHORTS Lengyelország egyik legjelentősebb nemzetközi kisfilm fesztiválja, melyet 28. alkalommal rendeztek meg.
A narancs útlevél című filmet nem először díjazzák, legutóbb a Pannonfíling Mozgóképes Találkozó Különdíját, októberben a 64. Országos Függetlenfilm Fesztiválon a Legjobb vizuális világ díját nyerte el, valamint az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézete és az Uránia mozi közös rendezésében megszervezett Slow Film Festival Fődíját is elhozhatta Gyöngyi. Filmjét vetítettünk a Cinemascope3-on, valamint bemutatták Budapest hagyományos őszindító rövidfilmes fesztiválján, a Budapest Short Film Fesztiválon (BuSho) is. Diplomainterjúnk Gyöngyivel pedig a kulisszák mögé is betekintést enged.
Interjúnk Gyöngyivel
Meglepett ez a díj?
Egy másodperccel a bemondás előtt valahogy előhallja a nevét az ember. Úgy meglepődtem, hogy kihagytam a beszéd felét… De maga a beválogatás lepett csak meg igazán, hiszen hosszú ideje vártuk már, hogy kirepülhessen a film.
Ez az első nemzetközi sikered, milyen érzés idegennyelvű filmekkel versenyezni?
A Slow Film Fesztivál volt tulajdonképpen az első, bár hazai helyszínen (Eger). A nemzetközi színtérért korábbi filmnél is rajongtam, mert láthatóvá teszi, hogy a léleknek nincs határa - de ez most kardinális volt. A tény, hogy A narancs útlevél megállta a helyét Magyarországon kívül is, bizonyítéka annak, hogy bármit is jelentsen ez a történet ma itthon, a film annál univerzálisabb, egyetemes értelmezésre érdemes.
Milyen volt kiutazni Gdanskba, átvenni a díjat?
Mint egy álom jelenet. Az óváros olyan, mintha marcipánból volna, a Balti tengernek pedig jég illata van… Szerencsére velem tartott Sípos Anna (Stranger Films), az egyik koproducer, így a továbbiakról is ötletelhettünk. Díjátadóval vagy anélkül, de mindenkinek ajánlom.
Egyetemünk hallgatói épp az őszi szemeszter vizsgaidőszakához közelítenek, te milyen érzésekkel gondolsz vissza erre az időszakra?
Már nem válik el a vizsgaidőszak a fejemben a szorgalmitól, egy az egyben hiányzik az egész: a közösség, a tempó, még a konfliktusok is. Nagyon igaznak érzem utólag, talán azért, mert a pénz diákként nem volt tényező sem egymás közt, sem a tanárainkkal - a diplomafilmig, persze. Alkotói munkában ez egy áldott állapot, termékeny. Erre érdemes emlékezni, mert ebben rejlik a hivatás szeretete.
Egy éve ilyenkor mivel foglalkoztál?
Akkor forgattam át munkamániába a depressziómat. Ez egy kockázatos szóválasztás, tudom, de valóban nagyon mélyen voltam a diploma után - amivel talán nem vagyok egyedül. Sorstársaknak jó szelet!
Vannak új híreid a jövőre vonatkozóan? Mivel vagy elfoglalva most?
Szabadúszóként végzem első karcsapásaim. A fent említett munkamániát igyekszem hátrahagyni vakhittel, önbizalommal. Lehet, hogy filmrendezőt nem keresnek 9-17-ig, havi fixért, és az sem túl reális, hogy valaki csak úgy szponzorálja, hogy én a nappaliban gondolkodom… de ha nincs út, építünk. Hangjátékírással kísérletezem, mert arra találtam lehetőséget, és egyre több filmötletem van, újra, végre. Remélem, elmesélhetem majd!
Hírek

myBRAND Centre For Excellence Kiválósági Mentorközpont tavaszi szakmai találkozója a METU-n
A Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Metropolitan Egyetem által &n …

METU-s alkotók a WPO csomagolástervezés világversenyén
Négy METU-s hallgató is figyelmet kapott a WPO 2022 WorldStar Student Award - Cs …

Sikeresen lezajlott a METU projekt hét
ikeresen lezajlott a 3 napos METU Projekthét, mely során a diákoknak kisebb csop …

„Ahhoz, hogy megértsük a körülöttünk zajló eseményeket, a földrajzhoz kell fordulnunk.”
- állítja Csizmadia Norbert geográfus, akinek legfontosabb küldetése, hogy a tér …

Kihirdették az első METUSCOPE magyar online filmszemle szakmai díjazottjait
A rövidfilmkategóriát a nemzetközi sikereket is elérő Agapé nyerte, az animációs …

Narancshéjból készült ruhát nézhetünk meg a Budapestre érkező GROW kiállításon
Március 13-25. között Magyarországra látogat az amszterdami Fashion for Good Mus …

A gazdasági integráció geopolitikája a 21. században: megatrendek és megarégiók új kurzus a Budapesti Metropolitan Egyetem képzésein
A Budapesti Metropolitan Egyetemen új szabadon választható gyakorlati kurzus vár …

„Activism and documentary” című beszélgetés a Finn Filmnapokon
Egy rendkívüli panelbeszélgetésnek lehettünk részesei a Toldi Art Moziban a Finn …
