Mivel leszel több diplomásként?
„Olyasmivel szeretnék foglalkozni, ami érdekel és amivel majd jól fogok tudni keresni”. Ez a mondat szinte mindenkiben megfogalmazódik, aki éppen továbbtanulási döntés előtt áll.
Megéri-e továbbtanulni, vagy felesleges pénzkidobás? Ha megéri, mégis mit érdemes, mivel kerülhetünk jó pozícióba a munkaerőpiacon? Egyáltalán, mire jó az egyetem, miért választják olyan sokan ezt a látszólag nehezebb és hosszabb utat az azonnali munkakezdés helyett?
Továbbtanulás vs. munka
Tudtad, hogy 2018 decemberében a közel 242.000 regisztrált álláskeresőnek mindössze 5 százaléka volt diplomás? A maradék 95 százalékot bizony a középfokú vagy ezalatti végzettséggel bírók teszik ki, akik – többek között diploma hiányában – hátránnyal indulnak a munkaerőpiacon.
Forrás: https://pixabay.com/
És arról tudtál, hogy az egyetemen megszerzett tapasztalatokat, élményeket, kapcsolatokat és szemléletet sehol máshol nincs lehetőséged megszerezni?
A diploma nem csak egy papír – mivel leszel több diplomásként?
Habár a papír is fontos, hiszen igazolja a befektetett munkádat, mégis sokkal több van egy diploma mögött, mint egy sorszámozott, pecsétes papír.
1. Szakmai gyakorlatra teszel szert
A szakmai tapasztalat szinte minden cég esetében alapvető elvárás, ami a diplomás pályakezdők számára sokszor nehézséget jelent. Ezért érdemes olyan intézményt választani, amelyik nagy hangsúlyt fektet a gyakorlatiasságra és a szakmai kapcsolatokra. A szakmai gyakorlatod során az adott cég, vállalat tagjaként felelsz a munkádért, amit ha jól csinálsz, akár felkérést is kaphatsz arra, hogy felvegyenek állandó munkatársként az egyetem elvégzését követően.
2. Világot látsz, más országokban tanulsz és dolgozol
Lehetőséget kapsz arra, hogy ösztöndíj-pályázatok keretében akár többször is külföldön tanulj huzamosabb ideig – beleláss az adott ország kultúrájába, és élőben gyakorold az adott ország nyelvét. Sőt, akár arra is, hogy a tanulás mellett a szakmádban, részmunkaidőben dolgozz, kipróbáld magad élesben, a nemzetközi térben. Ilyen tapasztalatok mellett bármelyik itthoni nemzetközi cégnél előnnyel indulhatsz egy állásinterjún!
3. Kapcsolatokat építesz, jövőt építesz
Ma már a jó kapcsolati tőke szinte többet ér, mint bármi más. Csoporttársaiddal az egyetemi éveitek alatt nem csak a bulikban tudtok „együttműködni”, hanem szakmai szempontból is egy csapat lehettek. Ugyanazt tanuljátok, ugyanaz érdekel, hasonlóak a céljaitok, de különböző személyiségek vagytok, akik együtt nagyot tudnak alkotni. Nem egy világsikerű, ma már dollármilliárdos startup vállalkozás alakult meg közös vizsgára-felkészülős összeülések során! De az is lehet, hogy nem vállalkozó társadat találod meg az egyetemen, hanem későbbi főnöködet, munkatársadat, vagy megbízódat.
4. Profin megtanulsz legalább egy idegen nyelvet
Nem csak a külföldi utazások során gyakorolhatod a nyelvet: több egyetem lehetőséget biztosít arra, hogy a szakod tantárgyait angol nyelven végezd el, ezzel is bővítve az idegen nyelvű szakmai portfóliódat – ami a CV-dben elég jól tud mutatni! Ezen túl a kifejezetten hallgatók számára biztosított idegennyelvű képzések is rendelkezésedre állnak a garantált nyelvvizsga és nyelvtudás érdekében, ami ma már tényleg elengedhetetlen.
Mennyit ér ma egy diploma a munkaerőpiacon?
Számszerűsítve, 2018. novemberben a bruttó pályakezdő diplomás átlagkereset 355 100 forint volt, 10,4%-kal magasabb, mint 2017-ben.
Egyébként pedig pont annyit ér egy diploma, amennyi tudást és energiát beleteszel a képzésedbe. Ehhez azonban olyan intézményt és szakot érdemes választanod, ami ebben maximálisan támogat! A legtöbb cég a szaktudáson túl olyan 21. századi kompetenciákat vár el, mint az együttműködés képessége, az önálló, kritikai gondolkodás, kommunikációs készség – a METUn például ezekre, és a Te egyéni kompetenciáid fejlesztésére egyaránt hangsúlyt fektetünk, hogy a diploma tényleg ne csak egy papír legyen!
További infók:
NYÍLT NAPOK
Hírek

Új vezérigazgató a Budapesti Metropolitan Egyetem élén
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) új vezérigazgatót nevezett ki Wenczel Ri …

METU-s oktatónk alkotásait is kiállították New Yorkban
Ajkai Dávid, a METU Fotográfia szak oktatójának munkája is szerepelt a PHOTO COU …

Design for the common good
A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari kara a házigazdája an …

Együttműködési megállapodás aláírása az ADA University-vel, Azerbajdzsán legnívósabb egyetemével
Azerbajdzsán egyik legfiatalabb, rendkívül innovatív és nemzetközileg legismerte …

Közgazdász nagyágyút igazolt a Budapesti Metropolitan Egyetem
Richard A. Werner professzor jelentős nemzetközi tudományos karriert tudhatnak m …

A Budapesti Metropolitan Egyetem együttműködési megállapodást kötött Kazahsztán vezető magánegyetemével
Együttműködési megállapodás aláírására került sor a Budapesti Metropolitan Egyet …

Tervezőgrafika mesterdiplomák az Octogon magazinban
Az OCTOGON online az elkövetkezendő időszakban sorra bemutatja a különböző egyet …

A Budapesti Metropolitan Egyetem oktatójának animációs filmjét jelöli Magyarország az Oscar-díjra
Magyarország Gauder Áron, a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatójának a Kojot n …
