Újra Editor's Cut Filmklub
Az őszi szemeszter filmklubja
A METU mozgóképes szakjainak nyilvánosan látogatható eseménysorozata
Az általunk nagyrabecsült elődök közül hárman, akik már nem lehetnek közöttünk: Morell Mihály (1911-2013), Zákonyi Sándor (1915-1981) és Szécsényi Ferencné, Médi (1928-2009), aki az SZFE-n mindannyiunk mestere volt.
A nagysikerű vetítés sorozat az őszi szermeszterben újabb 8 alkalommal jelentkezik.
A korábbi Fényíró Filmklubot követően ezúttal a filmkészítést egy másik szemszögből, a vágók munkája felől közelítjük meg.
A szeptember 19-én újrainduló filmklub vetítései után immáron hagyományosan, minden alkalommal ismét egy-egy vágó lesz a vendégünk, akikkel moderátor vezetésével beszélgetünk a film megvalósítása kapcsán felmerülő kérdésekről.
A beszélgetéseket harmadéves Kameraman szakos hallgatóink rögzítik majd, Mozgóképművész mesterszakunk mozgókép-vágó specializációs hallgatói vágják, archiválják, és a METU YouTube csatornáján lesznek megtekinthetőek.
Időpont: 2017. szeptember 19-ével kezdődően, kedd esténként 19.00 órától
Helyszín: METU Rottenbiller utcai campus, 1077 Budapest, Rottenbiller utca 17-19. M404-es terem.
A Filmklub vetítései hallgatók és külsős érdeklődők számára egyaránt ingyenesek.
A terem férőhelye 120 fő, érkezési sorrendben töltjük fel az esemény helyszínét.
A programsorozat házigazdája Miklós Mari HSE Balázs Béla-díjas vágó, Mozgóképkultúra és médiaismeret, Televíziós műsorkészítő alapszakunk, valamint Mozgóképművész mesterszakunk oktatója.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
A HETENTE JELENTKEZŐ FILMKLUB TERVEZETT PROGRAMJA
1. MEGHÍVOTT VENDÉG: Hranitzky Ágnes
IDŐPONT: 2017. szeptember 19.
FILM CÍME: Kárhozat
MODERÁTOR: Takács Ferenc Dr. ny. egyetemi docens
Hranitzky Ágnes Balázs Béla-díjas magyar vágó, rendező, Tarr Béla élettársa, aki vágóként dolgozott többek között Maár Gyulával, Szíjj Miklóssal, Böszörményi Gézával, Lányi Andrással, Dárday Istvánnal és Szalai Györgyivel. A ’80-as évektől minden Tarr Béla által rendezett filmben dolgozott, eleinte vágóként és a rendező munkatársaként, a későbbi filmekben már rendezőtársként és producerként is kiemelkedő szerepet vállalt a filmek elkészítésében. 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta.
Kárhozat (r.: Tarr Béla,magyar filmdráma, 115 perc, 1987)
"Hősünk, Karrer, olyan ember, aki pontosan tudja, mit várhat saját életétől. Olyan nézőpontból szemléli a világot, ahonnan világosan belátható életének teljes reménytelensége, és ennek ellenére mégis belevág egy újabb történetbe, holott ő tudja a leginkább, hogy csak vesztesként kerülhet ki belőle. Van azonban benne valami, ami erősebb, mint a saját világlátása. Ez a benne lakozó nagyobb erő vonzza a történet másik szereplőjéhez, az énekesnőhöz, aki vágyainak és érzéseinek nem egészen méltó tárgya. Karrer nem vár semmit ettől a szerelemtől, számára ez a szerelem a legvégső emberi szükséglet, az emberi melegség utáni biológiai vágyakozás kifejeződése végzetes egyedüllétében... Nem is az a kérdés, hogy mi a tétje az életének, hanem az, hogy egyáltalán van-e tétje?..." (Krasznahorkai László)
Az eseményen készült további képekért KATT IDE! Fotó: Wild Anna
Operatőrök: Tamás Péter és Földvári Fatime. Vágó: Peretsényi Anna
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
2. MEGHÍVOTT VENDÉG: Politzer Péter
IDŐPONT: 2017. szeptember 26.
FILM CÍME: Kilenc vágás
Politzer Péter közel 20 éve foglalkozik játék-, dokumentum- és reklámfilmek vágásával. Kétszer volt Arany Olló-díjas vágó a Magyar Filmszemlén. Dolgozott többek között Hajdu Szabolccsal, Alföldi Róberttel, Madarász Istivel és Árpa Atillával is. 2003 óta mesél saját történeteket, első egész estés játékfilmje, a Férfikor ősszel kerül a mozikba.
Kilenc vágás (2011)
Szarvady János apja, nagyapja, dédapja, ükapja, sőt lánya, unokája is fodrászok. Ma már csak szombatonként dolgozik, ha régi ismerősei erre megkérik. Szarvady János nem az a szószátyár típus: nem erőszakoskodik történeteivel, nem kérdezősködik feleslegesen. Szarvady János szerény és kedves ember. Szarvady Jánosnak van egy találmánya is, a vendég körül forgó fodrászszék. Szarvady János nem a modern frizurák mestere.
Az eseményen készült képekért KATT IDE! Fotó: Wild Anna
Operatőrök: Hofbauer Valter és Lauber Máté. Vágó: Kántor Dávid
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
3. MEGHÍVOTT VENDÉG: Szalai Károly
IDŐPONT: 2017. október 3.
FILM CÍME: Granny project (magyar felirattal)
MODERÁTOR: Miklós Mari
Szalai Károly Balázs Béla-díjas vágó, a HSE elnöke, oktatónk, egyetemi tanár a Színház és Filmművészeti Egyetemen, az ELTE-n. Számos dokumentum- és játékfilm vágója. Dolgozott többek között Enyedi Ildikóval, Szomjas Györggyel, Jeles Andrással, Grunwalsky Ferenccel, Fligauf Benedekkel és Pálfi Györggyel.
A Granny project három unoka történetét mondja el, akik csodálatos nagymamáik rendkívüli életén keresztül ismerkednek meg saját örökségükkel: egy angol kém, egy táncosnő a náci Németországból és egy magyarországi holokauszt túlélő, akiből kommunista lett. A filmben szép lassan kiderül, hogy az idős hölgyek nem is különböznek olyan sokban a mai fiataloktól.
Az eseményen készült képekért KATT IDE! Fotó: Füzesi Tamás
Operatőrök: Szebeni Gábor és Polai Kristóf. Vágó: Wild Anna
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
4. MEGHÍVOTT VENDÉG: Lemhényi Réka
IDŐPONT: 2017. október 10.
FILM CÍME: Szabadesés
MODERÁTOR: Miklós Mari
Lemhényi Réka Balázs Béla-díjas vágó, a Színművészeti Egyetem osztályvezető tanára, a Magyar és az Európai Filmakadémia tagja.
Több külföldi vágói díjjal büszkélkedhet, így a Gdynia Filmfestivál, a Lengyel Filmakadémia, a Magyar Filmkritikusok, és nem utolsó sorban a 32. Magyar Filmszemle – Aranyolló díját is megkapta. Dolgozott többek között Hajdu Szabolccsal, Pejó Róberttel, Pálfi Györggyel, Rózsa Jánossal, Jerzy Skolimowski-vel, Szabó Istvánnal, Gigor Attilával, Enyedi Ildikóval, Tudor Giurgiu-val és Bereczki Csabával.
Szabadesés (R.: Pálfi György, magyar-dél-koreai-francia játékfilm, 89 perc, 2014)
A film hét lakás történetét meséli el. Egymás alatti hét emeleten elhelyezkedő lakások nem hétköznapi történeteit. A bennünk fellelhető szorongások vizuális megjelenései ezek a történetek. Akár meg is történhetnének, talán meg is történnek - csak nem szeretünk róla beszélni. A film keretét adó zuhanás csupán ebbe a hét lakásba enged betekintést, de vannak még lakások - akár ebben a házban, akár más házakban, más városokban, más országokban is. És mindegyikben van egy-egy újabb történet. Furcsa történetek ezek, különös emberekről.
Az eseményen készült képekért KATT IDE! Fotó: Mátéffy Máté Bendegúz
Operatőrök: Benkő Ádám és Bódog Krisztián. Vágó: Jakobetz Zoltán
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
5. MEGHÍVOTT VENDÉG: Czakó Judit
IDŐPONT: 2017. október 24.
FILM CÍME: Iszka utazása
MODERÁTOR: Miklós Mari
Czakó Judit Balázs Béla-díjas filmvágó. Négyszer nyerte el a legjobb vágásért járó díjat a Magyar Filmszemlén. 16 éves kora óta vágónak készült. Autodidakta tanulta a vágást, talán éppen ezért szívügye a tanítás. Több mint tíz éve tanítja a MOME animáció szakos hallgatóit és nyolc alkalommal vezette az Erdélyi Filmtett-tábor vágócsoportját. A játékfilmek mellett az animációs filmek is nagy szerepet töltenek be az életében.
Iszka utazása (R: Bollók Csaba, magyar filmdráma, 93 perc, 2007)
A film egy "igen-igen kemény világró"' szól: Iszka, a Déli Kárpátok bányavidékén az utcán nő fel, viszontagságos gyerekkora után idő előtti felnőtté érik, feketekereskedők hálójába kerül, miközben kalandos utazása során eljut a Fekete-tengerig.
Az eseményen készült képekért KATT IDE! Fotó: Földvári Fatime.
Operatőrök: Szűcs Gábor és Mátéffy Máté Bendegúz. Vágó: Bagi Anna
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
6. MEGHÍVOTT VENDÉG: Szigeti Krisztina script supervisor
IDŐPONT: 2017. október 31.
FILM CÍME: Fehér Isten
MODERÁTOR: Miklós Mari
Szigeti Krisztina pályafutását 1996-ban Sándor Pál és Gárdos Péter mellett kezdte produkciós asszisztensként, majd scriptes lett. 2000-től szabadúszó, az elmúlt 17 évben sok rendezővel, több mint 60 filmben, TV-, rövid-, reklám filmben, sorozatban dolgozott. Főbb munkái az Aranyélet, Terápia, Tiszta szívvel, Félvilág, Nagy füzet, Isteni műszak, Fehér Isten, Delta, Bibliotheque Pascal, Fehér tenyér és az Overnight.
Fehér Isten (R: Mundruczó Kornél, magyar thriller, 120 perc, 2013)
A legrégebbi szövetségek is felbomolhatnak. A hosszú békét is követheti háború. Az ember legjobb barátja a kutya: de ha rosszul bánik vele, a hű társ a gazdája ellen fordulhat. És mert erősebb, gyorsabb, vadabb nála, nagyon veszélyes ellenfél válhat belőle. Egy új rendelet szerint a korcsokat be kell jelenteni, minden példányt összeírnak, amelyik nem fajtiszta. Dániel viszont nem akar súlyos ebadót fizetni átmenetileg nála lakó lánya kedvencéért, Hágenért. A kislány hiába tiltakozik, kidobja a kutyát. Míg Lili egyre kétségbeesettebben keresi az állatot, az egyre borzasztóbb helyekre sodródik. Egy kóbor falka tagja lesz, harci kutyává képezik ki, viadalokon fogadnak rá, majd a sintérek fogják el. Amikor az egyre dühösebb négylábúnak sikerül kiszabadulnia a rács mögül, társai követik, és elözönlik Budapest utcáit. Aki valaha ártott nekik, meglakol. De a régi gazdi nem adja fel. Ő szembe akar nézni egykori barátjával, még akkor is, ha az addigra félelmetes, pusztító fenevad lett.
Az eseményen készült képekért KATT IDE! Fotó: Bódog Krisztián
Operatőrök: Simó Marcell és Mészáros Gergely. Vágó: Balogh Dorottya
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
7. MEGHÍVOTT VENDÉG: Hargittai László
IDŐPONT: 2017. november 14.
FILM CÍME: Hazatérés - Egy szabadságharcos története
MODERÁTOR: Miklós Mari
Hargittai László, vagy ahogy a legtöbben hívják, Pamacs, több mint 50 hazai alkotás vágójaként ismert a magyar filmes szakmában.
Pamacs vágta Almási Tamás Sejtjeink című Magyar Filmszemle-díjas dokumentumfilmjét, ezen kívül dolgozott Szász Attila, Szekeres Csaba, Pigniczky Réka és Salamon András filmjeiben is.
Hazatérés - Egy szabadságharcos története (R.: Pigniczky Réka, magyar-amerikai dokumentumfilm, 88 perc, 2006)
A Hazatérés című dokumentumesszé egy múltbeli történet szálait bogozza ki. Ötven évvel a forradalom után - amelyben több mint 200.000 ember hagyta el az országot - a Hazatérés végigkíséri Pigniczky László lányainak hol megrázóan, hol humorosan alakuló útját, amint személyesen próbálják feltárni a szabadságharc eseményeit. A két testvér, csupán elhunyt édesapjuk homályos anekdótáira támaszkodva és saját kíváncsiságuk által hajtva, megpróbálja részletekből és foszlányokból összerakni édesapjuk szerepét abban a valószínűtlen harcban, amit Magyarország két héten át sikeresen folytatott a szovjet hatalom ellen.
Az eseményen készült képekért KATT IDE! Fotó: Szebeni Gábor
Operatőrök: Lakatos Erik és Fehér Zoltán. Vágó: Jakobetz Zoltán
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
8. MEGHÍVOTT VENDÉG: Kovács Zoltán
IDŐPONT: 2017. november 28.
FILM CÍME: Isteni Műszak
MODERÁTOR: Miklós Mari
Kovács Zoltán HSE tag, megkapta a Magyar Filmszemle és a Magyar Filmakadémia legjobb vágó-díját, a Filmakadémia alapító tagja, a Balázs Béla-díj kuratóriumában is megfordult. Valamennyi műfajban folyamatosan alkot. Négy barátjával együtt megalapították a Post Office Films utómunka-céget, melynek egyik vezetője. Olyan kiemelkedő rendezőkkel dolgozott együtt, mint Antal Nimród, Bodzsár Márk, Gigor Attila, Goda Krisztina, Koltai Lajos, Madarász Isti, Mátyássy Áron, Orosz Dénes, Paczolay Béla és Sopsits Árpád.
Isteni Műszak (R.: Bodzsár Márk, magyar vígjáték, 106 perc, 2013)
Milán, a húszéves, félig szerb, félig magyar srác két évvel a délszláv háború kirobbanása után dezertál a hadseregből, és Jugoszláviából Magyarországra menekül. Mint egykori orvostanhallgató, munkát kap a fővárosi mentőszolgálatnál, és mentősként kezd dolgozni. Hamarosan rájön, hogy a sofőr és az egyik orvos egyes betegeket átsegít a halálba. Ez az illegális eutanázia jól jövedelmez, és Milánnak döntenie kell. Végül győz a pénz, mert csak így mentheti ki a háborús Szarajevóban maradt menyasszonyát.
Az eseményen készült képekért KATT IDE! Fotó: Benkő Ádám
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
PROGRAM ÖSSZEFOGLALÓ
1.
Időpont: 2017.09.19.
Vágó: Hranitzky Ágnes
Film címe: Kárhozat
Rendező: Tarr Béla
Moderátor: Takács Ferenc Dr. ny. egyetemi docens
2.
Időpont: 2017.09.26.
Vágó: Politzer Péter
Film címe: Kilenc vágás
Rendező: Politzer Péter
3.
Időpont: 2017.10.03.
Vágó: Szalai Károly
Film címe: Granny project (magyar felirattal)
Rendező: Révész Bálint
Moderátor: Miklós Mari
4.
Időpont: 2017.10.10.
Vágó: Lemhényi Réka
Film címe: Szabadesés
Rendező: Pálfi György
Moderátor: Miklós Mari
5.
Időpont: 2017.10.24.
Vágó: Czakó Judit
Film címe: Iszka utazása
Rendező: Bollók Csaba
Moderátor: Miklós Mari
6.
Időpont: 2017.10.31.
Vágó: Szigeti Krisztina script supervisor
Film címe: Fehér Isten
Rendező: Mundruczó Kornél
Moderátor: Miklós Mari
7.
Időpont: 2017.11.14.
Vágó: Hargittai László
Film címe: Hazatérés - Egy szabadságharcos története
Rendező: Pigniczky Réka
Moderátor: Miklós Mari
8.
Időpont: 2017.11.28.
Vágó: Kovács Zoltán
Film címe: Isteni Műszak
Rendező: Bodzsár Márk
Moderátor: Miklós Mari
A programsorozat házigazdája Miklós Mari HSE Balázs Béla-díjas vágó, Mozgóképkultúra és médiaismeret, Televíziós műsorkészítő alapszakunk, valamint Mozgóképművész mesterszakunk oktatója.
További érdekességek:
Beszélgetések Szántó Komlóssy Annamáriával, Kármentő Évával és Miklós Marival a Sharepoint.blogon.
Bővebben az első Editor's cut sorozatról
Editor's cut a Youtube-on
2017. 09. 26.Hírek
SUB SOLE kiállítás
A kultúra, ember és természet közötti kapcsolatot vizsgálja a METU Galéria legúj …
Új szakvezető a Budapesti Metropolitan Egyetem Média design területének élén
Forgács Kristóf személyében szeptembertől új médiaművész veszi át a Média design …
Gólyatábor - 2024
Az egyik legjobb gólyatáborunk volt a 2024-es! …
Új kutatás a divatról, mint modern lélektani jelenségről
A fenntartható divat és az önkifejezés kapcsolata …
A Budapesti Metropolitan Egyetem Első Nyári Programjának Sikeres Indítása
2024 augusztusában a Budapesti Metropolitan Egyetem büszkén rendezte meg első ny …
MEET US - A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara
„A művészet a lélek üzenete a világnak” &n …
Fiktív világ kézműves technológiákkal: a legújabb divattrendekre reflektál a METU Open Showroom válogatása
A Budapest Central Europian Fashion Week (BCEFW) hivatalos kísérőeseményeként ke …
A METU oktatója, Csáki László filmje nyerte az Animix fesztivál fődíját
Csáki László, a METU főállású oktatójának Kék Pelikan című filmje nyerte az Anim …